title

Wakacje kredytowe – co to jest i kiedy można z nich skorzystać?

Masz chwilowe problemy finansowe? Chciałbyś, chociaż na chwilę nie myśleć o spłacie kredytu? W takiej sytuacji zastanów się nad wakacjami kredytowymi. Takie rozwiązanie proponują niektóre instytucje finansowe. Przez wyznaczony czas nie musisz płacić ani złotówki raty kapitałowo-odsetkowej! Sprawdź, czym są wakacje kredytowe i kiedy możesz z nich skorzystać.

Kryzys finansowy może Cię dopaść w najmniej spodziewanym momencie. Nagła awaria sprzętu, choroba czy inne niespodziewane wydatki mogą zrujnować Twój budżet, przez co nie starczy Ci na zapłatę obowiązkowych rachunków lub raty kredytu. Jeśli więc odczuwasz brak środków na spłatę kredytu, możesz skorzystać z wakacji kredytowych!

Na czym polegają wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe to usługa proponowana przez banki. Pozwala odroczyć spłatę raty lub kilku rat na określonych warunkach.

Co ważne, nie każdy bank proponuje takie rozwiązanie. Warto więc znaleźć taką informację w umowie kredytowej lub na stronie banku, gdy masz tymczasowe kłopoty finansowe lub chcesz sobie zrobić min. miesięczną przerwę w spłacie zobowiązania, np. z powodu wyjazdu na wymarzone wakacje. Nie traktuj tego jednak jako kaprysu. Zastanów się dwa razy, zanim złożysz wniosek o skorzystanie z tej usługi, ponieważ jest to dość kosztowna przyjemność. Bank zarabia na odsetkach naliczanych w czasie wakacji kredytowych. 

Kto może skorzystać z takiego rozwiązania?

Zwykle mogą z niego skorzystać osoby, które spłacają kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy

Wakacje kredytowe nie są udzielane automatycznie. W umowie kredytowej znajdziesz informacje, czy możesz z nich skorzystać, ile razy i na jakich warunkach. Dlatego, jeśli masz jakieś wątpliwości, dokładnie ją przeczytaj. Możesz też poprosić o pomoc pracownika banku, dzwoniąc na infolinię, zgłaszając swój problem na chacie czy osobiście odwiedzając dowolną placówkę banku. Niektóre banki oferują skorzystanie z wakacji kredytowych nawet kilkukrotnie! Warunkiem jest zawsze terminowa spłata dotychczasowych rat. Tylko, jeśli bank zweryfikuje, że jesteś uczciwym klientem i oddajesz swoje zadłużenie regularnie i w terminie, pozwoli Ci skorzystać z tego dodatkowego udogodnienia.

Co ciekawe, takie rozwiązanie proponują już nie tylko banki, ale również parabanki. 

SPRAWDŹ, W JAKICH BANKACH MOŻESZ ODROCZYĆ SPŁATĘ KREDYTU!


Wakacje kredytowe: czy to się opłaca?

Wakacje kredytowe nie oznaczają, że Twoje rata przepadnie albo zmniejszy się wysokość zobowiązania, które musisz oddać. Pamiętaj, że musisz zwrócić do banku tę odroczoną ratę. Banki oferują dwa sposoby rozliczania raty, która została objęta wakacjami kredytowymi: może być to wydłużenie całego okresu kredytowania lub rozłożenie kwoty raty na pozostałe raty i brak wydłużenia okresu spłaty. Najczęściej jednak wydłuża się wtedy czas spłaty kredytu, albo zaległa rata jest po prostu doliczona do pozostałych. Wówczas musisz się liczyć z wyższą kwotą raty w kolejnych miesiącach.  

Wakacje kredytowe można porównać do dodatkowego kredytu bez formalności. Dają spory komfort psychiczny. Nie musisz się martwić, że bank zerwie z Tobą umowę z powodu niezapłaconej raty. Zaoszczędzone w ten sposób możesz przeznaczyć na rozwiązanie swoich problemów. 

Nie możesz skorzystać z opcji wakacji kredytowych od razu. Zazwyczaj usługa ta dostępna jest dopiero po ustalonym okresie spłaty oraz punktualnej spłatcie dotychczasowej części kredytu. Najczęściej wakacje kredytowe proponowane są przez bank dopiero po roku od uruchomienia finansowania i spłacie dwunastu miesięcznych rat. Czasami jednak zdarzają się promocyjne oferty. Wtedy z takiego rozwiązania możesz skorzystać nawet po kilku miesiącach spłaty - oczywiście tylko w sytuacji, jeśli nie miałeś do tej pory żadnych opóźnień.

Jak wygląda wniosek o wakacje kredytowe?

We wniosku o wakacje kredytowe umieść następujące informacje:

  • swoje dane osobowe i kontaktowe,
  • dane banku, w którym masz kredyt,
  • numer umowy kredytowej zobowiązania, jakie chciałbyś zawiesić,
  • czytelny podpis.

Pamiętaj, by złożyć wniosek jeszcze przed dniem zapadalności raty, w zależności od banku, 3-14 dni wcześniej. Wtedy dajesz czas, by dana instytucja ustosunkowała się do Twojego wniosku. Możesz go dostarczyć w wersji papierowej lub elektronicznej (e-mailowo lub przez specjalny system bankowości internetowej). Skorzystanie z wakacji kredytowych jest rozsądniejszym rozwiązaniem niż zaciąganie kolejnych zobowiązań. Istnieje mniejsze ryzyko, że wpadniesz w spiralę zadłużenia

Karencja w spłacie a wakacje kredytowe

Każda rata składa się z dwóch części: kapitałowej i odsetkowej. Decydując się na karencję, zawieszasz tylko część kapitałową. W przypadku wakacji kredytowych odraczasz spłatę odsetek lub całą ratę kapitałowo-odsetkową. Jeśli spłacasz kredyt w równych ratach, lepsze będzie te drugie rozwiązanie, gdyż w wybranym miesiącu zostaniesz zwolniony z zapłaty za całe miesięczne zobowiązanie (które oczywiście i tak będziesz musiał oddać w przyszłości!).

Korzystałeś kiedykolwiek z opcji wakacji kredytowych? Masz dodatkowe pytania? Daj znać w komentarzu!

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Kwiecień 2024

Dodaj komentarz

newsletter