title

Spirala zadłużenia – co to takiego? Jak wyjść z długów?

Brak terminowych spłat i wolnych środków na pokrycie bieżących zobowiązań prowadzą do coraz większych długów. Jeśli masz problemy finansowe i nie wiesz, jak sobie poradzić, zapoznaj się z naszym artykułem. Sprawdź, czym jest spirala zadłużenia, jak pozbyć się zalegających zobowiązań i wyjść z długów!

Posiadasz więcej, niż jedną chwilówkę lub pożyczkę ratalną? Jeśli jesteś sumienny i spłacasz swoje raty w terminie – to dobrze wróży. Dzięki temu zwiększasz swoją wiarygodność, jako pożyczkobiorcy. Problem zaczyna się jednak w momencie, gdy uświadamiasz sobie, że nie jesteś w stanie spłacić tych wszystkich zobowiązań jednocześnie. Od tego momentu wszystko toczy się bardzo szybko – spóźniasz się z zapłatą raty, popadasz w długi, odsetki rosną, nie możesz spać spokojnie, wnioskujesz o kolejny kredyt, by spłacić ten poprzedni. Znasz to? A może ktoś Ci bliski jest w podobnej sytuacji? Tak właśnie wygląda spirala zadłużenia, o której chcemy Ci dziś opowiedzieć.

Spirala zadłużenia – co to jest?

Spirala zadłużenia to, najprościej mówiąc, sytuacja, w której nie jesteś w stanie spłacić swoich zobowiązań (chwilówek, pożyczek ratalnych czy też kredytów gotówkowych) i w tym celu zaciągasz kolejne zobowiązanie. Wnioskujesz o pożyczkę, by spłacić poprzednią. Już na początku chcemy podkreślić, że to rozwiązanie nie jest dobre. Wraz z każdym zaciągniętym zobowiązaniem będziesz mieć coraz mniej pieniędzy, na spłatę swoich długów, a te będą tylko rosły. Czy wiesz, jak wyjść ze spirali zadłużenia?

 

Jak wyjść ze spirali zadłużenia? Jak spłacić swoje długi?

Dokładnie takie pytania zadaje sobie każda osoba, która popadła w spiralę zadłużenia. Czy wiesz, jak wyjść z tej sytuacji i spłacić swoje długi? Poniżej podpowiemy Ci kilka sposobów, by stanąć na równe nogi: 

 1. Uporządkuj swoją sytuację finansową

  To może brzmieć, jak banał, ale jest punktem wyjścia, by cokolwiek zmienić. Jeśli chcesz wyjść z długów, najpierw musisz sprawdzić, komu i ile jesteś winien. Spisz na kartce wszystkie instytucje pożyczkowe oraz banki, w których zaciągnąłeś zobowiązania. Sprawdź również kwotę swojego zadłużenia  terminy płatności rat. Możesz stworzyć podobną tabelkę, jaką prezentujemy poniżej:


  Firma pożyczkowa lub bank, w którym wziąłeś kredyt/ pożyczkę Kwota kredytu/ pożyczki Kwota pozostała do spłaty Termin płatności najbliższej raty Termin spłaty pożyczki
  ABC 1 000 zł 800 zł 1 sierpnia 2020  1 października 2020
  XYZ 10 000 zł 8 000 zł 10 sierpnia 2020 1 stycznia 2021
      Suma: 8 800 zł    


  Porada: jeśli nie pamiętasz wszystkich firm lub nie jesteś pewien danych, które zapisałeś, pobierz raport z BIKu i dowiedz się, gdzie zalegasz ze spłatą.

 2. Nie bierz pożyczki na spłatę pożyczki!

  Nie zaciągaj kolejnych zobowiązań w celu spłaty poprzednich – takie postępowanie może tylko pogorszyć Twoją sytuację. Pamiętaj, że każde pożyczone pieniądze będziesz musiał zwrócić w określonym w umowie terminie spłaty. Jeśli tego nie zrobisz, pojawią się kolejne odsetki, a Ty znów będziesz się martwił rosnącym zadłużeniem. Dobrym wyjściem może się za to okazać refinansowanie pożyczki, czyli udzielenie pożyczki przez inną firmę pożyczkową na poczet niespłaconego zobowiązania. W tym celu należy się jednak skontaktować ze swoim pożyczkodawcom.

 3. Poszukaj oszczędności

  O wiele lepsze, niż wnioskowanie o kolejną pożyczkę, jest szukanie oszczędności. Stwórz swój budżet domowy – sprawdź, ile pieniędzy wydajesz na jedzenie, zakupy do domu, ubrania i przyjemności. Postaraj się przez jakiś czas (aż nie spłacisz swoich długów) zaoszczędzić w tych obszarach. Zanim udasz się do sklepu z odzieżą, zastanów się, czy aby na pewno potrzebujesz nowej pary spodni. Czy wyjście na miasto w weekend jest koniecznością? Być może lepiej przygotować kolację w domu i przeczekać ten trudny czas? 

 4. Znajdź dodatkowe źródło dochodu

  Mając problemy ze spłatą pożyczek, możesz poszukać dodatkowej pracy – przez internet lub pracy na weekend. Jeśli ta opcja zawiedzie, przejrzyj swoje rzeczy, sprawdź, czy nie masz w szafie ubrań, których już nie nosisz. Być może mógłbyś również sprzedać swoje książki lub płyty?

 5. Skontaktuj się z pożyczkodawcą

  Pożyczkodawca z pewnością doceni Twoją chęć rozwiązania problemu. Postaraj się skontaktować z firmą, która udzieliła Ci kredytu i dopytać, jakie masz możliwości.

  Pamiętaj: jeśli dostajesz listy z wezwaniem do zapłaty, musisz na nie zareagować. Jeśli nie odpowiesz na nie i nie uiścisz długów, doprowadzisz do sytuacji, w której będzie ścigał Cię komornik!

 6. Poszukaj kredytu konsolidacyjnego

  Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu ułatwisz sobie spłatę zobowiązań - zamiast kilku rat, będziesz miał jedną do zapłaty w każdym miesiącu. Ponadto kwota całkowita do spłaty przy kredycie konsolidacyjnym jest niższa, niż gdybyś zsumował całkowite koszty wszystkich swoich zobowiązań.

  Porada: Aby wybrać jak najlepszą ofertę kredytu konsolidacyjnego, spędź trochę czasu, porównując oferty. W tym celu skorzystaj z porównywarek finansowych, które ułatwią Ci dokonanie wyboru i przedstawią najistotniejsze parametry, takie jak: wysokość kredytu, czas spłaty, ilość rat, RRSO, oprocentowanie. 

  Skorzystaj z porównywarki kredytów gotówkowych online!


 7. Upadłość konsumencka

  Ostatnim sposobem na wyjście z długów jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. W wyniku szczególnych okoliczności (np. choroby) sąd może umorzyć Ci długi, jednak oznacza to również, że nie będziesz mógł się starać o nową pożyczkę. Dlatego zanim zaczniesz myśleć o rozwiązaniu, jakim jest upadłość konsumencka, warto spróbować tego, co opisaliśmy w poprzednich punktach!

 

Najskuteczniejszym sposobem uniknięcia spirali zadłużenia, jest niezadłużanie się. Postępując według naszych rad, z pewnością uda Ci się uniknąć długów i windykacji. Pamiętaj, najważniejsze jest, byś miał swoje zobowiązania pod całkowitą kontrolą. Dokładnie śledź, ile i od kogo pożyczasz, pamiętaj o terminach spłat i nie bierz pożyczki na spłatę innego zobowiązania. 

Masz jakieś pytania? Napisz do nas!

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Luty 2024

Dodaj komentarz

newsletter