title

Refinansowanie pożyczki – na czym polega?

Refinansowanie pożyczki może się okazać wybawieniem w trudnej sytuacji finansowej. Nie jest to jednak usługa dostępna w każdej firmie pożyczkowej, a wiele klientów nie wie o możliwości skorzystania z takiej opcji. Sprawdź, czym jest refinansowanie pożyczki i kiedy może Ci się przydać.

Wnioskowałeś o szybką pożyczkę gotówkową z jednorazową spłatą, ale nie jesteś w stanie poradzić sobie z uiszczeniem należności w terminie? Pojawił się brak środków na spłatę pożyczki? Sprawdź, co to jest refinansowanie pożyczki!

 

Dlaczego warto pilnować terminu spłaty pożyczki?

Wnioskując o szybkie pożyczki online, tzw. chwilówki, zwykle masz 30, 45 lub 61 dni na oddanie całości pożyczonej kwoty. W tym czasie musisz zebrać niezbędne środki, czyli całą kwotę, jaką musisz oddać firmie pożyczkowej: pożyczone środki + ewentualne odsetki oraz prowizję. Jeśli jednak skorzystałeś z pierwszej darmowej pożyczki, niedopilnowanie terminu spłaty sprawi, że pożyczka nie będzie darmowa – wówczas będziesz musiał pokryć koszty pożyczkowe wyznaczone przez pożyczkodawcę oraz ewentualne koszty nieterminowej spłaty. Dodatkowo firma może Cię wpisać do baz dłużników, naliczyć kary za niespłacone zobowiązanie oraz obciążyć Cię kosztem monitów.

A co w sytuacji, jeśli wiesz, że nie zdobędziesz środków w wyznaczonym terminie?

Refinansowanie pożyczki – co to jest i kiedy może pomóc?

Refinansowanie pożyczki to po prostu zaciągnięcie nowego zobowiązania, które zostanie przeznaczone na spłatę bieżącego zadłużenia. Środków z nowej pożyczki nie otrzymasz osobiście na konto czy do ręki – zostanie ono w całości przekazane firmie pożyczkowej, u której posiadasz niespłacone zobowiązanie. Refinansowanie będzie dobrym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy wiesz, że nie uda Ci się oddać pożyczonych środków w wyznaczonym terminie. Jeśli więc Ty, jako klient danej firmy pozabankowej, nie jesteś w stanie spłacić zaciągniętej pożyczki zgodnie z terminem zawartym w umowie, skorzystaj z usługi refinansowania.

Refinansowanie pożyczki polega na udzieleniu pożyczki przez inną firmę pożyczkową, a środki z tej pożyczki muszą zostać przeznaczone na terminową spłatę pierwszego zobowiązania!

 

Refinansowanie – jak to działa?

Ty, jako klient i osoba wnioskująca o refinansowanie pożyczki, nie musisz nic właściwie robić. Firma pożyczkowa, która udzieliła Ci finansowania i ma w ofercie usługę refinansowania, zgłasza się wówczas w Twoim imieniu do zaprzyjaźnionego pożyczkodawcy, który udzieli pożyczki na spłatę Twojego zadłużenia. Firmy pożyczkowe wyręczając więc swoich klientów, dzięki czemu nie są oni narażeni na stres i niedopełnienie formalności.

 

Jak skorzystać z usługi refinansowania pożyczki?

A co Ty musisz zrobić, by skorzystać z tej opcji? Twoim jedynym zadaniem jest zgłoszenie tego faktu firmie pożyczkowej, która udzieliła Ci finansowania! Zwykle jest to możliwe do zrobienia przez internet – wystarczy, że zalogujesz się na swoje konto klienta na stronie pożyczkodawcy i zaznaczysz chęć skorzystania z usługi refinansowania. Refinansowanie to proces odbywający się pomiędzy dwoma firmami pożyczkowymi.

Ważne jest to, byś zgłosił ten fakt przed upływem terminu spłaty swojej pożyczki!

Jak zgłosić chęć skorzystania z refinansowania pożyczki?

 1. Zorientuj się, czy firma pożyczkowa, u której zalegasz ze spłatą, oferuje usługę pożyczki refinansującej.

 2. Zgłoś chęć skorzystania z opcji refinansowania swojemu pożyczkodawcy:
  - możesz to zrobić, logując się na swoje konto klienta na stronie firmy pożyczkowej,
  - zadzwoń na infolinię pożyczkodawcy i poproś o podanie szczegółów.

 3. Firma pożyczkowa złoży w Twoim imieniu wniosek o pożyczkę refinansującą do wybranego pożyczkodawcy.

 4. Nowy pożyczkodawca wpłaci pożyczkę na konto bankowe Twojego obecnego pożyczkodawcy.

 5. Twoje obecne zobowiązanie zostanie całkowicie spłacone, zaś Ty otrzymasz nowy termin spłaty u nowego pożyczkodawcy.

 

Przykład refinansowania pożyczki

 • 1 lutego 2020 roku otrzymałeś szybką pożyczkę w firmie A. Jej wysokość to 1 000 zł, zaś termin spłaty wynosi 30 dni. Łączna kwota do spłaty to 1 300 zł (odsetki + prowizja).

 • W drugiej połowie miesiąca stwierdziłeś, że nie dasz rady spłacić pożyczki po 30 dniach, czyli do 1 marca 2020 roku. Wówczas zgłosiłeś firmie pożyczkowej A chęć skorzystania z refinansowanie pożyczki.

 • Twoim obowiązkiem jest teraz spłata części odsetkowej, która w tym przypadku wynosi 300 zł.

 • Otrzymujesz refinansowanie w wysokości 1 000 zł od firmy pożyczkowej B. Całość tej kwoty ląduje na koncie firmy pożyczkowej A, dzięki czemu zobowiązanie zostaje spłacone w całości.

 • Tobie pozostaje do spłaty nowa pożyczka od firmy B – jej wysokość to 1 200 zł, a termin spłaty 30 dni. Dzięki refinansowaniu pożyczki zyskałeś dodatkowe 30 dni na spłatę zobowiązania.

 

Czy refinansowanie pożyczki wiąże się z opłatami dodatkowymi?


Tak, wnioskując o pożyczkę refinansującą, jesteś zobowiązany pokryć dodatkowe opłaty związane z zaciągnięciem nowego finansowania. Wszelkie informacje o wysokości opłat znajdziesz w Tabeli opłat i prowizji oraz Regulaminie, które są dostępne na stronie internetowej pożyczkodawcy.

 

Zalety i wady refinansowania

Refinansowanie pożyczki, jak każda usługa, ma swoje dobre i złe strony. Przede wszystkim może się okazać wybawieniem w sytuacji, kiedy brakuje Ci środków na spłatę bieżącej pożyczki. Dzięki tej opcji zyskasz dodatkowe 30 lub 45 dni na spłatę zobowiązania, nie wpadając przy tym w spiralę zadłużenia. Minusem są jednak koszty - w zależności od firmy pożyczkowej, pożyczka refinansująca może kosztować od kilku do kilkuset złotych.

Refinansowanie pożyczki

Zalety

Wady

Możliwość natychmiastowej spłaty pożyczki

Pożyczka refinansująca może zostać przeznaczona na jeden cel: spłatę konkretnego długu

Przedłużenie terminu spłaty zobowiązania

Koszty nowej pożyczki mogą być wysokie

Brak kar finansowych (odsetek, monitów) za nieterminową spłatę

Możliwość poniesienia opłat związanych z refinansowaniem

Brak informacji w BIK

 

Uniknięcie kar umownych oraz windykacji

 

 

Czy już wiesz, na czym polega refinansowanie pożyczki? Jeśli masz pytania dodatkowe, śmiało zadaj je w komentarzu! 

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Wrzesień 2023

Dodaj komentarz

newsletter