title

Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego – czy to możliwe?

Chciałbyś raz na zawsze pożegnać się z comiesięcznymi ratami zobowiązania? Zastanawiasz się, czy można wcześniej spłacić kredyt gotówkowy? Oczywiście, jest to możliwe! W poniższym artykule przedstawimy Ci wszelkie szczegóły dotyczące wcześniejszej spłaty kredytu gotówkowego!

Biorąc na swoje barki tak poważne zobowiązanie, jakim jest kredyt gotówkowy, chcielibyśmy spłacić go jak najszybciej. To obciążenie nie tylko dla finansów osobistych czy domowego budżetu, ale również dla psychiki. Nikt nie lubi myśleć o tym, ile rat pozostało mu do spłaty. Jedyną skuteczną metodą jest całkowita spłata zobowiązania, choć możliwa jest również częściowa nadpłata kredytu gotówkowego. Sprawdź, co warto wiedzieć o wcześniejszej spłacie kredytu i jak spłacić raty przed czasem.

Na czym polega wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego?


W ostatnim czasie zgromadziłeś dodatkowe środki? Wygrałeś na loterii, dostałeś spadek, a może po prostu udało Ci się zaoszczędzić wystarczająco dużo gotówki? Chcesz pozbyć się kredytu i spać spokojnie? Sprawdźmy zatem, na czym polega wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego.

Czy wiesz, jak wygląda spłata kredytu gotówkowego? Jest ona rozłożona na raty równe lub malejące, które zawierają spłatę części właściwego długu, oraz odsetki, jakie naliczył bank względem określonej stopy procentowej. Jeśli chcesz, możesz wcześniej spłacić swój kredyt gotówkowy w całości.

Z czego składa się rata kredytu?

Rata kredytu składa się z części:

  • kapitałowej – to część kwoty, jaką pożyczyłeś od banku,
  • odsetkowej – to należne odsetki, na których wysokość ma wpływ oprocentowanie i prowizja kredytu.


Jak otrzymać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu >

 

Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego – czy każdy bank Ci na to pozwoli?


Obecnie nie ma już na rynku banku, który uniemożliwiłby swoim klientom wcześniejszą spłatę kredytu gotówkowego. Prawo do wcześniejszej spłaty kredytu gotówkowego jest zagwarantowane w Ustawie z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim. Warto jednak pamiętać, że wcześniejsza spłata może się odbywać na różnych warunkach, które są zapisane w umowie o kredyt gotówkowy. O tym szczegółowo piszemy poniżej.


Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego – na co zwrócić uwagę?


Przy wcześniejszej spłacie kredytu gotówkowego musisz wziąć pod uwagę swoją umowę o kredyt gotówkowy. Przeczytaj dokładnie umowę kredytu – sprawdź, czy jest w niej zawarta informacja o wcześniejszej spłacie kredytu i na jakich warunkach się ona odbywa. To bardzo istotny punkt, ponieważ może się okazać, że za wcześniejszą spłatę kredytu gotówkowego bank pobierze od Ciebie dodatkowe opłaty. To z kolei oznaczałoby, że ta operacja może Ci się nie opłacać, ponieważ w rezultacie zapłaciłbyś jeszcze więcej.

 

Kiedy rozważyć wcześniejszą spłatę kredytu gotówkowego?


Jeśli jesteś w posiadaniu wolnych środków, które możesz wykorzystać w dowolny sposób, warto rozważyć wcześniejszą spłatę kredytu gotówkowego. Dzięki temu pozbędziesz się myśli o zobowiązaniu, które w normalnej sytuacji zawsze masz z tyłu głowy. 

Warto również wcześniej spłacić kredyt, jeśli zamierzasz ubiegać się o kolejny i w dodatku na większą kwotę, np. kredyt hipoteczny. 

 

Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego – jak to zrobić? 

 

Jeśli zdecydowałeś się, by wcześniej spłacić swój kredyt gotówkowy, są na to dwa sposoby. Przyjrzyjmy się im poniżej.

  • Jednorazowa spłata całości zadłużenia – posiadasz dodatkowe środki? Spłać swój kredyt wcześniej. Dzięki temu będziesz mieć go z głowy raz na zawsze!

  • Nadpłata kredytu gotówkowego to bardzo prosty i przyjemny sposób na szybszą spłatę kredytu. Jeśli w danym miesiącu masz do dyspozycji więcej pieniędzy, możesz nadpłacić ratę swojego kredytu, czyli wpłacić więcej, niż wynosi rata. Dzięki temu powoli będziesz dążyć do tego, by szybciej spłacić kredyt gotówkowy. Możesz nadpłacić kredyt, korzystając z bankowości internetowej lub udając się do oddziału banku. 

Pamiętaj, zanim zdecydujesz się na wcześniejszą spłatę kredytu gotówkowego, warto dokładnie przeanalizować zapisy w umowie o kredyt. To właśnie od tego będzie zależeć, czy wcześniejsza spłata kredytu będzie Ci się opłacać, czy może będziesz musiał ponieść w związku z tym jakieś dodatkowe koszty.

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Grudzień 2023

Dodaj komentarz

newsletter