title

Zagubiony dowód osobisty – co robić? Jak zastrzec dokument?

Zgubienie dowodu osobistego przysparza dużo stresu. Jeśli Twój dokument wpadnie w ręce złodzieja, możesz mieć wiele problemów i nieprzyjemności. Dlatego staraj się go pilnować, by nie trafił do osób trzecich. Jeżeli jednak zgubisz go lub zniszczysz, musisz to natychmiast zgłosić. Sprawdź, co zrobić, gdy zgubisz dowód osobisty!

Dowód osobisty najczęściej nosimy w portfelu, niewielkiej przegródce w plecaku lub torebce czy w kieszeni. Niestety, łatwo można go zgubić, a złodzieje tylko czyhają, by stać się posiadaczem cudzych dokumentów. Jeśli zdarzy Ci się stracić swój dokument, zachowaj zimną krew i natychmiast zacznij działać! Co zrobić w sytuacji utraty dowodu osobistego?

 

Gdzie zgłosić zgubienie dowodu osobistego?


Zastanawiasz się, co zrobić, jeśli straciłeś swój dowód osobisty? Pamiętaj, by działać szybko, by nikt nie skorzystał z Twojego dokumentu i nie posłużył się Twoimi danymi. Zagubienie dowodu możesz zgłosić na kilka sposobów:

  • stacjonarnie – wówczas niezwłocznie zgłoś się do dowolnego urzędu gminy, gdzie zgłosisz zagubienie lub uszkodzenie dokumentu. Twoim obowiązkiem jest wypełnienie formularza zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dokumentu oraz zabranie ze sobą drugiego dokumentu osobitsego, potwierdzającego Twoje dane. Urzędnik od razu unieważni Twój dowód osobisty, a Ty otrzymasz zaświadczenie o jego utracie lub uszkodzeniu. Jeśli jednak urząd znajduje się w dużej odległości, nie czekaj! Skorzystaj z poniższych sposobów.

  • przez internet – stosowne formalności możesz również załatwić przez internet przez ePUAP, pod warunkiem, że dysponujesz profilem zaufanym. Warto więc go założyć na wszelki wypadek. Profil zaufany (eGO) pomoże Ci załatwić wiele spraw urzędowych online, wyrobić dokumenty osobiste, podpisać stosowne dokumenty czy umożliwić kontakt z urzędnikami. W przypadku zgubienia dowodu osobistego, odwiedź stronę internetową pz.gov.pl lub skorzystaj z bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej swojego banku. Wówczas zgłoszenie zagubionego dowodu zajmie Ci tylko kilka minut. Możesz to zrobić z dowolnego miejsca na świecie, na przykład będąc na urlopie. W ten sposób zaoszczędzisz sobie sporo czasu i nerwów.


Jak zgłosić utratę dowodu osobistego przez internet?


Cała procedura trwa tylko kilka minut. Wystarczy, że wykonasz poniższe kroki, by skutecznie unieważnić swój dokument tożsamości.

  1. Przejdź na stronę gov.pl i kliknij przycisk Wyślij zgłoszenie
  2. Zaloguj się profilem zaufanym, by móc wykonać kolejne kroki
  3. Zaznacz odpowiednie działanie: zgłoś utratę lub uszkodzenia dowodu osobistego
  4. Kliknij przycisk Unieważnij dowód osobisty
  5. Zostaniesz przekierowany na stronę pz.gov.pl, by złożyć elektroniczny e-podpis
  6. Potwierdź działanie kodem SMS, który otrzymasz na swój numer telefonu


Potwierdzenie złożenia zaświadczenia o unieważnieniu dokumentu otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP, a status Twojego dokumentu zostanie natychmiastowo zmienionyu w ogólnopolskim Rejestrze Dowodów Osobistych.



Jeśli ktoś ukradł Twój dowód, koniecznie zgłoś tę sprawę na policję. Co ważne, nie musisz wtedy iść do urzędu gminy, ani korzystać z rozwiązań online by go unieważnić!

 

Jeżeli jesteś za granicą, możesz skontaktować się z konsulatem. Napisz list, wyślij faks lub wybierz się do najbliższej placówki. W takiej sytuacji urzędnik unieważni dowód osobisty.

Zastrzeżenie dowodu osobistego


Jeżeli zgubiłeś swój dowód osobisty, ale masz nadzieję, że jeszcze się znajdzie, możesz też skorzystać z innego rozwiązania. Z pomocą przychodzi tutaj usługa tymczasowego zastrzeżenia dokumentu. Jeśli dokument się odnajdzie, po prostu cofniesz zawieszenie, a Twój dowód będzie nadal aktualny. W ten sposób nie musisz czekać na wyrobienie nowego dowodu. Jak zastrzec dowód osobisty?

  • telefonicznie – zadzwoń na całodobową infolinię swojego banku. Wówczas będziesz musiał podać swoje dane osobowe w celu ich weryfikacji. To świetna opcja, ponieważ możesz to zrobić z dowolnego miejsca na świecie!

  • osobiście – udaj się do najbliższego oddziału banku, bo zgłosić utratę dokumentu. Zgłoszenie zostanie aktywowane od razu, dzięki czemu nie będziesz musiał się martwić, że ktoś posłuży się Twoimi danymi.

  • online – tutaj możliwości jest kilka. Po pierwsze możesz to zrobić za pośrednictwem bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej banku, w którym masz konto osobiste. Wystarczy, że się zalogujesz i znajdziesz odpowiednią zakładkę (np. Moje dokumenty). Następnie kliknij przycisk Zastrzeż dowód i potwierdź czynność kodem SMS lub zdrapką. Kolejną opcją jest zastrzeżenie dowodu przez portal BIK. O tym piszę poniżej.



Zastrzeganie dowodu osobistego poprzez portal BIK


Jeśli zgubiłeś dowód i chcesz go zastrzec, możesz to zrobić, wchodząc na stronę Biura Informacji Kredytowej. Co ważne, usługa jest bezpłatna i możesz ją zrealizować w dowolnym miejscu. Jak zastrzec dowód osobisty przez BIK?

  1. Wejdź na stronę Biura Informacji Kredytowej, a następnie przejdź do zakładki Klienci Indywidualni
  2. Zaloguj się na konto w portalu BIK lub zarejestruj się, jeśli jeszcze go nie posiadasz
  3. Przejdź do zakładki Dokumenty Zastrzeżone i zgłoś zastrzeżenie swojego dowodu osobistego
  4. Informacja o zastrzeżeniu dowodu zostanie natychmiastowo przekazana do wszystkich banków, operatorów komórkowych i oddziałów pocztowych działających na terenie naszego kraju. Warto również podkreślić, że system Dokumenty Zastrzeżone monitorowany jest przez Związek Banków Polskich. 

    Gotowe!

Aktywując tęusługę, nie musisz się już martwić, że ktoś weźmie na Ciebie kredyt gotówkowy, pożyczkę lub kartę kredytową. Jeżeli stwierdzisz utratę dowodu osobistego, natychmiast zareaguj. Pamiętaj, by nigdy nie lekceważyć zagrożenia. Chroń się przed wyłudzeniem danych osobowych, wyłączając dokument tożsamości z obiegu. Wystarczy jedno kliknięcie, nie musisz nawet pamiętać numeru i serii swojego utraconego dowodu. Zastrzeżony dokument osobisty nie może zostać wykorzystany przez żadną osobę trzecią! Bądź odpowiedzialny i chroń swoje dane.

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Maj 2024

Dodaj komentarz

newsletter