title

Zgubiony paszport w Polsce lub za granicą – co robić?

Wyjechałeś na wymarzone wakacje, podczas których spotkała Cię niemiła sytuacja, a mianowicie zgubiłeś swój paszport? Zastanawiasz się, w jaki sposób wrócić do kraju i co zrobić, by jak najszybciej mieć nowy dokument? Sprawdź, jak postępować w przypadku zgubienia paszportu za granicą!

Jeśli zgubiłeś paszport, przede wszystkim postaraj się nie wpadać w panikę. Pamiętaj, że takie rzeczy się zdarzają. Nie jesteś jedyną osobą, która  znalazła się w takiej sytuacji. Dlatego, zamiast się stresować, sprawdź, co powinieneś zrobić!

Co zrobić, jeśli zgubiłem paszport w Polsce?


Zgubiłeś lub uszkodziłeś paszport, będąc w Polsce? W takiej sytuacji niezwłocznie zgłoś się do punktu paszportowego. Na stronach urzędów wojewódzkich znajdziesz adresy punktów paszportowych. Jeżeli podejrzewasz, że ktoś Ci go ukradł, dodatkowo zgłoś ten fakt odpowiednim służbą, w tym przypadku udaj się na komisariat policji. Po zgłoszeniu utraty lub kradzieży, Twój paszport będzie unieważniony, więc najlepiej złożyć odpowiednie dokumenty do wyrobienia nowego egzemplarza.

Koszt wyrobienia paszportu wynosi 140 zł. Przewidziane są ulgi w wysokości 50% m.in. dla uczniów, studentów, emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych. Zniżka w wysokości 75% należy się uczniom i studentom poniżej 26 roku życia, którzy posiadają ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny,  a także dzieci niepełnosprawne. Na darmowy paszport mogę liczyć osoby powyżej 70 roku życia, osoby wyjeżdżające za granicę na operację lub długotrwałe leczenie przebywające w zakładzie opiekuńczym lub domu opieki społecznej lub otrzymujące stały zasiłek z pomocy społecznej, żołnierze służący poza granicami Polski oraz osoby mające paszport z wadą techniczną.

Zgubienie paszportu za granicą – jak postępować?


Jeśli jesteś za granicą, konieczne będzie wykonanie kilku kroków, które pomogą Ci zastrzec utracony dokument oraz bezpiecznie wrócić do kraju.

  • Po pierwsze, zastrzeż swój utracony paszport. 

    Możesz to zrobić dokładnie tak, jak w przypadku dowodu osobistego. Sprawdź, jak zastrzec zgubiony dowód osobisty. Wystarczy, że zadzwonisz na infolinię banku, w którym masz konto osobiste. Pamiętaj, że jest to konieczne przy utracie dokumentu, by nikt obcy nie mógł się nim bezprawnie posłużyć.

  • Po drugie, udaj się na komisariat policji.

    Znajdź najbliższy posterunek i jak najszybciej zgłoś zaginięcie dokumentu. Otrzymasz stosowny dokument potwierdzający jego utratę. Jeśli paszport został skradziony, nastąpi wszczęście postępowania, choć szanse na jego znalezienie są znikome. Ten krok również jest obowiązkowy, ponieważ przekraczając granicę, możesz zostać poproszony o przedstawienie potwierdzenia zgłoszenia na komendzie.

  • Po trzecie, odwiedź konsulat lub ambasadę RP

    Następnie koniecznie wybierz się do konsulatu lub ambasady RP, wówczas urzędnik całkowicie unieważni dokument tożsamości, a Ty unikniesz ewentualnych, poważnych kłopotów. W ten sposób uchronisz się przed kradzieżą tożsamości. Nie musisz się już martwić, że ktoś weźmie na Ciebie kredyt lub pożyczkę.

Jak wygląda procedura zgłoszenia utraty paszportu za granicą?


Jeżeli zgubiłeś paszport i chcesz to zgłosić, przygotuj dowód osobisty. Jeśli go nie masz, możesz przedstawić inny dokument tożsamości ze zdjęciem, np. prawo jazdy, legitymację szkolną lub studencką. Jeżeli uszkodziłeś paszport, dodatkowo musisz przedstawić stary dokument. Dopiero wtedy urzędnik, np. konsul, zleci wyrobienie nowego paszportu. Co ważne, urzędnik od razu przyjmie Twoje zgłoszenie. W oświadczeniu powinieneś zawrzeć okoliczności zdarzenia. Pamiętaj, że jeśli urzędnik anuluje paszport w ewidencji, nie będziesz mógł już tego cofnąć. W czasie jednej wizyty możesz też złożyć wniosek o nowy dokument. Jeśli chcesz tylko zgłosić zgubienie paszportu, nie musisz nic płacić. 

Jeśli straciłeś swój paszport w kraju należącym do Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, bez problemu wrócisz do Polski, posiadając przy sobie dowód osobisty. W innym przypadku, gdy straciłeś wszystkie swoje dokumenty tożsamości, konieczne będzie wyrobienie paszportu tymczasowego, który będzie oficjalnym dokumentem umożliwiającym powrót do kraju.

Paszport tymczasowy – jak wyrobić?


Jeśli zgubiłeś paszport lub ktoś Ci go ukradł w kraju, w którym Polska nie ma konsulatu, również możesz liczyć na pomoc. Wybierz się do placówki jednego z państw członkowskich. Otrzymasz tymczasowy dokument podróży. Co ważne, możesz go dostać tylko i wyłącznie w obcej placówce konsularnej. Aby go otrzymać, złóż wniosek o wydanie paszportu tymczasowego i dołącz zdjęcie. Szczegółową instrukcję znajdziesz poniżej. Pamiętaj, że możesz go wykorzystać tylko podczas powrotu do Polski lub w uzasadnionych sytuacjach, w czasie podróży do najbliższego państwa, w którym znajduje się polski urząd konsularny.


Jak wyrobić paszport tymczasowy? Instrukcja krok po kroku

  1. Odwiedź najbliższy konsulat lub ambasadę RP. Listę polskich placówek znajdziesz tutaj.
  2. Wypełnij odpowiedni formularz o wyrobienie paszportu tymczasowego.
  3. Potwierdź swoją tożsamość, przedstawiając inny dokument ze zdjęciem lub prosząc o to osobę, która z Tobą podróżuje i ma polskie obywatelstwo oraz ważny dokument tożsamości. Jeśli podróżujesz samotnie, wówczas Twoje dane zostaną wysłane do Polski w celu weryfikacji.
  4. Dołącz fotografię o wymiarach 3,5 x 4,5 cm.
  5. Zapłać za wyrobienie paszportu tymczasowego. Osoby dorosłe płacą 40 euro, zaś niepełnoletnie 30 euro. Dokument jest darmowy dla osób po 70 roku życia.
  6. Maksymalny czas oczekiwania na paszport tymczasowy wynosi 14 dni, jednak w uzasadnionych przypadkach, może on być gotowy nawet następnego dnia.


A może znalazłeś czyjś paszport? Jeśli tak, pomóż tej osobie i zgłoś się na policję. Pamiętaj, że zawsze należyją powiadomić o znalezieniu dokumentu paszportowego.

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Marzec 2024

Dodaj komentarz

newsletter