title

Jak oszczędzać na rachunkach? [Sprawdzone sposoby]

Kwota widniejąca na ostatnim rachunku za prąd czy wodę zwaliła Cię z nóg? Zastanawiasz się, co zrobić, by płacić mniej? Aby obniżyć wysokość swoich rachunków wystarczy wprowadzić w swoje życie kilka prostych nawyków, które mogą zdziałać cuda. Sprawdź, jak oszczędzać na rachunkach!

Gasisz za sobą światło, zakręcasz wodę, gdy jej nie używasz i odłączasz ładowarkę od prądu? Wydaje Ci się, że stosujesz się do wszystkich zasad oszczędzania? Tak naprawdę to zbyt mało, by zauważyć stanowczą różnicę w kwocie widniejącej na rachunku. Aby zaoszczędzić na rachunkach, musisz pójść o krok dalej. Poniżej podpowiadamy, jak zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie na rachunkach. Przeczytaj nasz artykuł i wprowadź zmiany do swojego domu już dziś!

Jak oszczędzić na prądzie? Zainwestuj w watomierz!

Watomierz kosztuje ok. 40 zł, ale warto zainwestować te pieniądze na dobry początek. Ten sprzęt pomoże Ci w zlokalizowaniu urządzeń, które pobierają najwięcej energii. Być może jesteś typem osoby, która wszystkie zasady oszczędzania ma w małym palcu, lecz problemem nie jest brak wyłączonego światła, a stara lodówka czy pralka? Pamiętaj – starsze urządzenia pobierają zazwyczaj więcej energii elektrycznej, niż nowe sprzęty. Warto zastanowić się nad ich wymianą, jeśli możesz sobie na to pozwolić. Dzięki watomierzowi dowiesz się, które urządzenie jest najbardziej problematyczne i opracujesz stosowny plan działania.

 

Jak oszczędzać na rachunkach za prąd? Wymień żarówki!

Żarówki nie są przedmiotem, który jakoś szczególnie zajmowałby nasze myśli. Dopóki działają sprawnie inie przepalą się, nie poświęcamy im uwagi. Tymczasem warto sprawdzić, jakie żarówki masz w swoim domu i wymienić je na energooszczędne LED-owe. Są nieco droższe niż zwykłe żarówki, ale zużywają o wiele mniej prądu i zdecydowanie starczą na dłużej.

 

Odpowiedni wybór sprzętu AGD/ RTV

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem nowego sprzętu do domu, upewnij się, że jest on energooszczędny. Zanim dokonasz zakupu, sprawdź, w której klasie energetycznej się mieści (obecnie rozróżniamy trzy klasy: A, A+ oraz A++). Podobnie, jak w przypadku żarówek energooszczędnych, cena będzie wyższa, ale to inwestycja, która się zwraca, a sprzęt będzie z Tobą na długie lata. 

 

Czy czujnik ruchu to dobry pomysł?

Jeśli często zapominasz o wyłączaniu światła (lub tak jak ja, masz kota, który nałogowo skacze na włączniki i uruchamia wszystkie lampy w domu), zastanów się nad zamontowaniem czujnika ruchu. Dzięki temu światło zapali się tylko wtedy, kiedy będzie to potrzebne, a Ty unikniesz sytuacji, kiedy będzie zapalone przez kilka godzin (lub kilka dni, jak w moim przypadku), gdy nawet nie będzie Cię w domu!

 

Sprawdź, czy opłaca Ci się zmienić dostawcę energii

Czy porównywałeś kiedyś oferty innych dostawców energii? Być może taka zmiana wyszłaby Ci na lepsze? Może właśnie dlatego na Twoich rachunkach widnieją tak bajońskie sumy? Zorientuj się, co proponują konkurencyjne firmy i porównaj, ile możesz zaoszczędzić. Nawet płacąc za prąd 20 zł miesięcznie u nowego dostawcy, rocznie zaoszczędzisz aż 240 zł! Pamiętaj, że firmy często oferuje lepsze warunki swoim nowym klientom, dlatego nie powinieneś mieć oporu przed zmianą dostawcy.

 

Jak oszczędzać wodę? Sprawdź uszczelki w kranach

Jeśli odnotowałeś bardzo wysoki rachunek za wodę, warto sprawdzić, czy wszystkie sprzęty działają prawidłowo oraz czy żadna z rur w Twoim domu nie przecieka. W takiej sytuacji nie tylko będziesz musiał opłacić rachunek, ale i remont u sąsiada, którego mogłeś zalać. Upewnij się, że wszystko w domu jest szczelne i działa prawidłowo.

 
Sprawdź, jak uczyć dzieci finansów >

Kup urządzenia, które oszczędzają wodę

Z pozoru banalne sprawy, takie, jak zamontowanie sitka przy odpływach, czy wymiana spłuczki toaletowej, mogą zdziałać cuda. Możesz też spróbować zmienić swoje codzienne nawyki. Zamiast długiej kąpieli, weź krótki prysznic – w ten sposób nie tylko oszczędzisz litry wody, ale i sporo czasu, który spędziłbyś wylegując się w wannie. Dobrym rozwiązaniem jest również montaż perlatorów w bateriach i kranach. Dzięki nim, woda staje się napowietrzona, a strumień większy, co pozwoli Ci zaoszczędzić nawet 60% zużycia wody. Pamiętaj również o tym, by zakręcać kran, myjąc zęby, goląc się, czy wykonując zabiegi upiększające przed lustrem ;)



Kilka rad od perfekcyjnych pań domu:


  1. Nie wkładaj ciepłych potraw do lodówki. Wówczas chłodziarka nie będzie musiała zwiększać swoich obrotów, by zapewnić odpowiednią temperaturę chłodzenia.

  2. Nie otwieraj piekarnika, gdy coś pieczesz. Po wykonaniu takiego ruchu temperatura szybko spada i musi on nagrzać się ponownie.

  3. Piekarnik rozgrzewaj w trybie termoobieg. Dzięki temu szybciej będzie on gotowy do pracy, Ty zyskasz na czasie i zużyjesz przy tym mniej prądu.

  4. Nie zmywaj naczyń pod bieżącą wodą. Napełnij zlew wodą, zanurz w nim brudne naczynia i spłucz je czystą wodą. Zaoszczędzisz przy tym mnóstwo wody!

  5. Drobne odpady kosmetyczne (papier, waciki) wrzucaj do kosza, a nie do toalety! Każde spuszczenie wody Cię kosztuje, pamiętaj o tym.

  6. Nie otwieraj okien, gdy w domu masz włączone ogrzewanie. Wówczas zakręć kaloryfery.

  7. Odłączaj z prądu urządzenia, z których nie korzystasz. Mowa tutaj o ładowarkach do smartfona, laptopach, czajnikach elektrycznych i innych drobnych sprzętach.



Jeśli interesują Cię tematy związane z zarządzaniem domowym budżetem oraz oszczędzaniem, sprawdź także, jak oszczędzać na studiach. Czasami wystarczy zmiana kilku codziennych nawyków, by móc lepiej zrozumieć i gospodarować własnymi środkami. 

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Marzec 2024

Dodaj komentarz

Komentarze:

Adrian

Warto wymienić stary sprzęt w domu (lodówkę, pralkę) na nowy. To inwestycja, ale różnica na rachunkach jest naprawdę spora!

Odpowiedz

Henryk

Mama zawsze krzyczała, by gasić światło, kiedy wychodzi się z pokoju. Teraz już wiem dlaczego ;) Dobry wpis, pokazujący parę skutecznych i niezastąpionych porad.

Odpowiedz

Ewelina

U mnie bardzo dobrze sprawdziło się wyłączanie z prądu urządzeń, których nie używam - ładowarek, czajnika, laptopa... Nie wiedziałam, że to oszczędność rzędu kilkaset złotych w ciągu roku!

Odpowiedz

newsletter