title

Jak uczyć dzieci finansów?

Nie wiesz, w jaki sposób rozmawiać ze swoim dzieckiem o finansach? Niestety, w podstawie programowej nie znajduje się lekcja finansów, ani ekonomii, dlatego to właśnie do Ciebie należy kwestia wprowadzenia swojego szkraba w świat pieniądza. Sprawdź, jak efektywnie uczyć dzieci finansów!

Każdy rodzic wie, jak szybko dzieci rosną. Słodkie chwile niemowlęctwa są zarazem bardzo ulotne, bowiem zanim się obejrzymy, mamy już raczkującego malucha. Pierwsze słowa, kroki, a później… o zgrozo! szkoła, Wydawać by się mogło, że od momentu pójścia do pierwszej klasy do chwili stania się nastolatkiem dzieli go zaledwie jeden malutki krok. Czy wiesz, jak sprawić, by Twoje dziecko wyrosło na mądrego dorosłego człowieka, dobrze zarządzającego pieniędzmi? Jak uczyć dzieci finansów? W dzisiejszym artykule powiemy Ci wszystko na ten temat!

 

Dlaczego powinieneś uczyć swoje dziecko finansów?

Od małego należy uczyć swoją pociechę dobrych nawyków. Pokaż mu, co możecie rodzić na co dzień, by oszczędzać, np. wyjaśnij mu, jak ważne jest oszczędzanie na rachunkach poprzez wprowadzenie drobnych zmian w codziennym zachowaniu, zaproś go do wspólnego planowania budżetu domowego czy sporządźcie razem listę zakupów. Nauka finansów jest niezbędna, jeśli chcesz, by Twoje dziecko wyrosło na przedsiębiorczego dorosłego człowieka. Zastanawiasz się, co to znaczy? Przedsiębiorczego – czyli jakiego? Odpowiedź podajemy poniżej:

  • mądrego i analitycznie myślącego, 
  • zaradnego i potrafiącego znaleźć wyjście z każdej sytuacji,
  • potrafiącego zadbać o siebie, ale i o swoich bliskich,
  • przewidującego konsekwencje swoich czynów,
  • zarządzającego pieniędzmi w rozsądny sposób,
  • potrafiącego oszczędzać i budować własną poduszkę finansową,
  • zdolnego do oszacowania swoich możliwości finansowych,
  • spełniającego marzenia.

 

Świat pędzi do przodu w niesamowitym tempie. Dziś młodzi ludzie muszą stawiać czoła wielu wyzwaniom, a jednym z nich są właśnie finanse. Nauka odpowiedzialności finansowej pomoże Ci przygotować dziecko na niespodzianki, jakie szykuje dla niego los. W przyszłości pomoże mu to dobrze rozplanować oszczędzanie na studiach i mądrze zarządzać budżetem domowym. Dletgo powinieneś zacząć już od najmłodszych lat – czy wiesz jak?

 

Kup dziecku skarbonkę

Pierwszym krokiem, aby nauczyć swoją pociechę odpowiedzialności finansowej, jest kupno skarbonki. To właśnie w niej maluch będzie mógł gromadzić swoje oszczędności i ustalać cele, na które chce je przeznaczyć. Dzięki temu pokażesz mu, dlaczego warto oszczędzać. Już od pierwszych wrzuconych do świnki monet dziecko będzie czerpać satysfakcję, która z czasem - wraz ze zbliżaniem się do celu - będzie tylko wzrastać! Tym samym sprawisz, że Twoja pociecha zrozumie, że trzeba poświęcić trochę czasu i zdobyć się na parę mniejszych wyrzeczeń, aby osiągnąć coś większego. 

 

Płać przy dziecku gotówką


W dzisiejszych czasach większość z nas za zakupy płaci kartą. To wygodniejszy i szybszy sposób, który znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie. Nie jest to jednak najrozsądniejsze wyjście, jeśli chodzi o naukę finansów dzieci. Jeśli uczysz dziecko płatności kartą, nie odczuwa ono, jaką sumę wydało. Robiąc wspólnie zakupy, pozwól dziecku zapłacić gotówką - dzięki temu wzmocni umiejętność liczenia, a dodatkowo zyska świadomość cenową.

 

Planuj z dzieckiem zakupy


Twoja pociecha właśnie dostała swoje pierwsze kieszonkowe? Naucz go, jak nimi gospodarować. Wytłumacz, że może tę kwotę zaoszczędzić albo zaplanuj z nim zakupy. Pokaż, co może kupić za daną sumę. Z czasem możesz w pewnym stopniu zaangażować dziecko w planowanie budżetu domowego. Dzięki temu płynnie wprowadzisz go w świat rodzinnych wydatków - zakupów, rachunków i innych opłat, które dorośli muszą ponieść.

 

Pomóż odróżnić zachcianki od potrzeb


Wyjście z małym dzieckiem na zakupy dla niejednej mamy lub taty jest nie lada wyzwaniem. Każdy z nas wie, jak to wygląda - dziecko, które nie dostanie kolejnej “Kinder niespodzianki” jest w stanie zrobić aferę na cały sklep. Aby uniknąć takich sytuacji w przyszłości ważne jest, by wytłumaczyć dziecku czym jest zachcianka, a czym potrzeba. 

 

Zabawa w sklep


Ta z pozoru prosta rozrywka potrafi nauczyć bardzo wiele! Dzięki temu Twoje dziecko zrozumie, że za niektóre rzeczy trzeba zapłacić, że niektóre produkty są droższe, a inne tańsze. Bawiąc się w sklep dziecko zrozumie, że nie wszystko można mieć - trzeba mądrze zarządzać swoimi pieniędzmi, aby móc kupić najpotrzebniejsze produkty. Dodatkowym plusem jest to, że dziecko poprawi umiejętności dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia.

 

Nagradzaj dziecko


Ustal z dzieckiem system premiowy, który nauczy je konsekwentnego dążenia do celu. Możecie założyć, że jeśli w ciągu miesiąca uda mu się zaoszczędzić 20 zł, w ramach premii dostanie od Ciebie 5 zł. Kwotę oszacujcie względem kieszonkowego, jakim obdarowujesz swoją pociechę. Dzięki temu dziecko upewni się w przekonaniu, że oszczędzanie nie tylko jest fajne i daje frajdę, ale przynosi również efekty pieniężne. W końcu na koncie oszczędnościowym w banku też dostajemy prowizję, która wzbogaca nasze oszczędności.

 

Nauka finansów – to proste!

Sam widzisz, że nauka odpowiedzialności finansowej w dłuższym terminie może przynieść bardzo pozytywne efekty. Choć wymaga to pracy i zaangażowania, wcale nie jest trudne. Podejdźcie do tego, jak do zabawy, a na pewno i Ty, i Twoje dziecko, będziecie zadowoleni!

 

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Czerwiec 2024

Dodaj komentarz

Komentarze:

Kamila

Z synem często bawię się w sklep. Sama byłam zdziwiona, kiedy zobaczyłam, jak bardzo poprawiła się jego umiejętność liczenia i świadomość dotycząca finansów. Pomysły z artykuły na pewno przetestuję. Dzięki!

Odpowiedz

newsletter