Od 1 listopada 2019 roku przedsiębiorcy, którzy są płatnikami VAT, mają obowiązek posiadania rachunku firmowego. Jeśli należysz do tego grona, zapewne założyłeś już konto lub wciąż szukasz oferty idealnej. O czym należy pamiętać, wybierając rachunek dla firm?
Kto może założyć konto firmowe?
W zależności od oferty banku, możesz założyć konto firmowe, jeśli prowadzisz:
- jednoosobową działalność gospodarczą,
- działalność w formie spółek cywilnych, jawnych lub partnerskim i korzystasz z uproszczonych zasad księgowości,
- wspólnotę mieszkaniową,
- spółdzielnię mieszkaniową,
- spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością,
- spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji,
- spółkę komandytową,
- fundację,
- stowarzyszenie zwykłe,
- stowarzyszenie rejestrowe,
- kościół,
- związek wyznaniowy,
- parafię,
- szkołę lub przedszkole niepubliczne,
- publiczne jednostki oświatowe.
Większość banków ma w swojej ofercie oddzielne oferty dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność oraz dla spółek, stowarzyszeń czy fundacji. Zwróć więc uwagę, do kogo skierowany jest dany produkt.
Jakie dokumenty są wymagane do otwarcia rachunku dla firm?
Obecnie większość produktów możesz założyć online, co sprawia, że wszelkie formalności są skrócone do minimum. Dzięki temu nie musisz przedstawiać dokumentów firmowych w wersji fizycznej – wystarczy, że podasz dane na nich widniejące lub skan. To, jakie dokumenty będą potrzebne do otwarcia rachunku, zależy od formy i rodzaju firmy, którą prowadzisz.
Jeśli jesteś właścicielem jednoosobowej działalności gospodarczej, wystarczy Ci wydruk lub dane z CEIDG, czyli dokładna nazwa firmy, adres siedziby firmy oraz NIP. W przypadku spółek niezbędna będzie również umowa spółki czy aktualny wypis z KRS. Fundacje i stowarzyszenia zobowiązane są przedstawić status, a pozostałe wspólnoty i związki odpowiednie odpisy o utworzeniu danej jednostki organizacyjnej czy dokumenty potwierdzające uprawnienia do reprezentacji.
Na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając konto firmowe?
Przede wszystkim, musisz się zastanowić, do jakich celów będziesz wykorzystywał dany rachunek. Jeśli potrzebujesz jedynie otrzymywać na niego wynagrodzenie i dokonywać przelewów, np. opłacając ZUS, US i rachunki czy robiąc zakupy w internecie, to wybierz konto, które będzie darmowe właśnie po spełnieniu takich czynności. Na co jeszcze zwrócić uwagę, zakładając rachunek dla firmy?
- Opłaty za rachunek:
- prowadzenie konta: zazwyczaj będziesz mógł zredukować opłatę za rachunek do zera, ale musisz się liczyć z tym, że bank postawi pewne wymagania; przykładowo: bank nie pobierze opłat za konto, jeśli wykonasz przelew do ZUS/ US lub zasilisz je wymaganą kwotą,
- wydanie i użytkowanie karty: tutaj sytuacja wygląda podobnie, jak w przypadku opłat za konto – najczęściej będziesz mógł korzystać z karty za darmo pod warunkiem spełnienia wymagań banku,
- wypłaty z bankomatów: zastanów się, czy często będziesz potrzebował gotówki, czy raczej jesteś zwolennikiem płatności i transakcji bezgotówkowych; jeśli będziesz korzystał z wypłat środków, koniecznie zorientuj się, jakie bankomaty znajdują się w Twojej okolicy i sprawdź, czy dane konto firmowe umożliwia darmowe wypłaty w tych urządzeniach – to samo dotyczy wpłatomatów,
- przelewy: w zależności od tego, kim są Twoi kontrahenci i z jakimi krajami prowadzisz interesy, zwróć uwagę na koszty przelewów krajowych oraz zagranicznych (SEPA i SWIFT), jeśli planujesz dokonywać operacji w walutach obcych; dobra wiadomość jest taka, że w większości banków nic nie zapłacisz za przelewy krajowe online,
- przelewy do ZUS i US: niestety, na przedsiębiorcach ciąży ten niemiły obowiązek uiszczania składek i podatków do ZUS i US – przelewy internetowe do tych instytucji są na przeważnie darmowe.
- Dostęp do linii kredytowych
To również bardzo ważna kwestia, jeśli w przyszłości chciałbyś się posilić pożyczką lub kredytem z banku. W zależności od instytucji spotkasz się z różnorodną ofertą oraz produktami różniącymi się prowizją, oprocentowaniem i warunkami otrzymania finansowania. Sprawdź, czy do Twojego rachunku jest oferowana linia kredytowa, która w przyszłości mogłaby Ci pomóc w załataniu firmowego budżetu.
- Liczba osób korzystających z konta
Przemyśl, czy z konta firmowego będziesz korzystał tylko Ty, czy dostęp przyda się również dla Twojego wspólnika lub współzałożyciela firmy. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na opłaty za kartę dodatkową oraz możliwość otwarcie konta wspólnego po to, by każdy z Was mógł w dowolnej chwili mieć dostęp do środków firmowych.
- Obsługa online lub stacjonarna
Preferujesz wykonywanie czynności bankowych z poziomu smartfona lub laptopa, czy wolisz odwiedzać bank osobiście w celu załatwienia sprawy? Podpowiem Ci, że aplikacje mobilne oraz bankowość internetowa są obecnie bardzo proste, rozbudowane i intuicyjne. Za ich pomocą możesz m.in. wykonywać przelewy, kontrolować stan swoich finansów czy wnioskować o produkty dodatkowe. Co więcej, większość operacji internetowych jest całkowicie darmowa! Jeśli zamierzasz korzystać ze swojego konta online, to możesz to robić z dowolnego miejsca na świecie, o każdej porze dnia i nocy. Jeśli jednak wciąż się nie przekonałeś do bankowania przez internet, koniecznie sprawdź liczbę i dostępność oddziałów danego banku w swojej okolicy.
- Dodatkowe funkcjonalności
Banki prześcigają się we wprowadzaniu nowoczesnych funkcji i udogodnień dla klientów. Warto, byś zwrócił uwagę, czy dane konto firmowe umożliwia płatności telefonem (BLIK, Apple Pay, Google Pay), ustawianie zleceń stałych, szybkie płatności do ZUS i US, oszczędzanie, zmianę limitów kredytowych czy dostęp do aplikacji pomagających w zarządzaniu finansami.
Konto dla firmy – w jakim banku?
Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Sam musisz przeanalizować, które funkcjonalności są dla Ciebie ważne i wybrać rachunek dopasowany do swoich potrzeb. W podjęciu decyzji na pewno pomoże Ci nasz ranking kont firmowych. Znajdziesz w nim aktualne oferty banków, szczegóły kosztów prowadzenia rachunku i opis wszelkich funkcjonalności.
Czy już wybrałeś swoje idealne konto firmowe?
Dodaj komentarz