title

Kredyt a pożyczka – czym się różnią? Porównanie

Powszechnie terminów kredyt i pożyczka używa się zamiennie. W rzeczywistości są to pojęcia bliskoznaczne, jednak nie tożsame. Kredyty i pożyczki podlegają odmiennym przepisom prawnym, są spłacane w inny sposób, a także generują inne koszty. Czym jeszcze różnią się te dwa produkty finansowe? Jaka jest różnica między pożyczką a kredytem? Sprawdź!

Czy kredyt i pożyczka to ten sam produkt? Jak je rozróżnić? Co na ten temat mówi prawo? Sprawdź wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat pożyczki i kredytu.

Regulacje prawne i co one oznaczają

To, czym są kredyt oraz umowa kredytowa, jasno określa przede wszystkim Prawo Bankowe. Ponadto, kwestie te regulowane są również przez Kodeks Cywilny oraz ustawę o kredycie konsumenckim. Pożyczka natomiast podlega jedynie dwóm ostatnim dokumentom, natomiast jej definicja nie jest zawarta w Prawie Bankowym. 


Częściowo z powyższego wynika podstawowa różnica pomiędzy kredytem, a pożyczką – ten pierwszy udzielany jest tylko przez banki. Pożyczki natomiast udzielić może dowolny podmiot prywatny (np. firma pożyczkowa lub instytucja pożyczkowa pozabankowa), a nawet osoba fizyczna (warto jednak pamiętać o spisaniu odpowiedniej umowy!). 

Co to jest kredyt?

Ponadto, Prawo Bankowe jasno określa wiele zasad dotyczących udzielania kredytu, do których należą:

  • umowa może dotyczyć tylko środków pieniężnych,
  • umowa musi posiadać formę pisemną bez względu na wysokość kredytu,
  • bank zawsze nalicza prowizję,
  • kredyt zawsze jest oprocentowany,
  • cel kredytu musi być określony, a bank ma prawo sprawdzić, czy środki zostały wykorzystane w zadeklarowany sposób.

Nie wszystkie cechy kredytu są sprecyzowane w przepisach prawnych, jednak są nieodłączne dla tej formy pożyczania pieniędzy. Podstawową kwestią jest czas kredytowania. Banki oferują spłatę przez co najmniej kilka miesięcy, zwykle jednak mowa jest o latach (np. kredyt hipoteczny możesz spłacać nawet przez 30 lat!). Przez cały ten okres kredytobiorca spłaca kredyt w systemie ratalnym. Niemniej jednak od tej reguły zdarzają się wyjątki, a mianowicie czasami środki można spłacić w całości za jednym razem.


RANKING KREDYTÓW GOTÓWKOWYCH


Czym jest pożyczka?

Najprościej rzecz ujmując, pożyczka ratalna to zdecydowanie bardziej liberalny sposób na pożyczenie pieniędzy. Co więcej, umowa pożyczkowa może dotyczyć nie tylko pieniędzy, ale również rzeczy, której gatunek musi zostać jasno określony w dokumencie. Inne najważniejsze cechy pożyczki, to:

  • udzielać mogą jej nie tylko banki, ale również podmioty prywatne i osoby fizyczne,
  • umowa może być zawarta ustnie(dla pożyczek do 1000 zł, w przypadku wyższych kwot wymagana jest umowa pisemna),
  • pożyczka może być darmowa – brak prowizji i oprocentowania (sprawdź oferty darmowych pożyczek),
  • pożyczkobiorca nie musi określać celu pożyczki.

Ponadto, w przeciwieństwie do kredytów, pożyczki udzielane są zwykle na krótki okres, maksymalnie kilku miesięcy. Sporadycznie zdarzają się dłuższe okresy pożyczkowania. Pożyczka może być spłacana jednorazowo lub ratalnie, czasami decyduje o tym bank, w przypadku innych ofert natomiast wybór należy do klienta.


RANKING POŻYCZEK RATALNYCH


Pożyczka a kredyt: różnice

Różnice między pożyczką a kredytem
Pożyczka Kredyt

Niższa kwota (do kilkudziesięciu tysięcy złotych)

Wysoka kwota kredytowania (nawet ponad milion złotych)
Krótki okres spłaty (do kilkudziesięciu miesięcy) Dłuższy okres spłaty (do kilkudziesięciu lat)
Udzielany przez banki, SKOK-i, firmy pozabankowe oraz osoby prywatne Udzielany przez banki lub SKOK-i
Mniej formalności podczas wnioskowania Więcej formalności oraz dokumentów, które należy dołączyć do wniosku
Możliwość przeznaczenia środków na dowolny cel Środki z kredytu należy wykorzystać na cel wskazany w umowie kredytowej (np. na zakup mieszkania)
Nie podlegają ustawie ani nadzorowi KNF Podlegają ustawie oraz nadzorowi KNF


Kredyt gotówkowy to bezpieczniejsza forma zadłużenia, ze względu na współpracę z bankami podlegającymi szczegółowym weryfikacjom. Ponadto, zwykle pożyczenie większej kwoty możliwe jest tylko w formie kredytu. Z drugiej jednak strony, w przypadku kredytu również klient podlega szczegółowej weryfikacji. Bank sprawdza historię kredytową, obecność w bazie dłużników, zarobki, miesięczne wydatki, umowy z pracodawcą itd.

Otrzymanie pożyczki jest o wiele prostsze i często wygodniejsze. Należy jednak pamiętać o konieczności szybkiej spłaty. Ostatecznie decyzja odnośnie tego, czy wybrać kredyt czy też pożyczkę, powinna zależeć przede wszystkim od celu, na jaki chcesz pożyczyć środki oraz jak wysoka kwota jest Ci potrzebna.

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Maj 2022

Dodaj komentarz

newsletter