title

Płatności biometryczne – co to takiego?

Potwierdzenie przelewu za pomocą odcisku palca? Zatwierdzenie płatności dzięki funkcji Face ID? Jeśli wciąż nie wiesz, czym są i czy tego rodzaju metody weryfikacji są bezpieczne, sprawdź wszystko, co warto wiedzieć na temat płatności biometrycznych!

Biometryczne metody uwierzytelniania płatności cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród konsumentów na całym świecie. Biometria przez wielu uznawana jest za najbezpieczniejszą, najwygodniejszą i najszybszą metodę potwierdzania płatności. Dowiedz się, czym dokładnie jest biometria oraz dlaczego warto z niej korzystać.  


Jak korzystać z bankowości internetowej? >Czym jest biometria?

Zgodnie z definicją biometria jest nauką zajmującą się pomiarami istot żywych, celem określenia ich indywidualnych cech. Obecnie technologia ta znajduje szerokie zastosowanie w zakresie weryfikacji tożsamości. 

Jedną z najczęściej stosowanych metod biometrycznych do potwierdzania płatności jest analiza odcisku palca, który jest bardzo łatwy do zapisania i jednocześnie niemożliwy do skopiowania. Rozpoznawanie odcisków palców jest uznawane za najbezpieczniejszą formę uwierzytelniania transakcji płatniczych. Oprócz odcisku palca biometria do identyfikacji tożsamości wykorzystuje także inne metody, w tym:

  • system rozpoznawania brzmienia głosu, 
  • rozpoznawanie obrazu tęczówki oka,
  • rozpoznawanie rysów i geometrii twarzy, przy pomocy innowacyjnego systemu Face ID.

    Został on zaprojektowany i po raz pierwszy zaimplementowany przez firmę Apple w modelu iPhone X, jako alternatywa dla czytnika linii papilarnych (Touch ID). 

Płatności biometryczne – czy to jest bezpieczne?

Wbrew ogólnie panującym przekonaniom dokonywanie płatności biometrycznych niesie ze sobą wiele korzyści. Jedną z najważniejszych zalet tego rozwiązania jest gwarancja bezpieczeństwa transakcji. Jest to szczególnie istotne zarówno dla klientów, jak i samych instytucji bankowych. Należy pamiętać o tym, że dane biometryczne są unikalne dla każdego z nas, co w pełni niweluje ryzyko utraty środków pieniężnych z konta osobistego.

Osoby korzystające z biometrycznych metod uwierzytelniania płatności nie muszą martwić się o problemy wiążące się z kradzieżą karty płatniczej czy podejrzeniem kodu PIN przez osobę nieupoważnioną. Działanie płatniczych kart biometrycznych bazuje na rozpoznawaniu odcisku palca jej posiadacza. Co to oznacza w praktyce? W sytuacji, kiedy karta zostanie skradziona, nie będzie można jej używać do dokonywania płatności zbliżeniowych, nawet tych na niewielkie kwoty. Warto tutaj wspomnieć, że w Polsce karty biometryczne testowane są przez dwie firmy – Visa oraz Mastercard.

Płatności biometryczne – zalety

Dokonywanie płatności biometrycznych jest niezwykle proste i wygodne. Zapamiętanie kilku numerów PIN do kart kredytowych oraz debetowych może być kłopotliwe. Posiadając kartę biometryczną, nie musimy martwić się o to, czy zapamiętaliśmy dobre dobry numer.

Brak limitów transakcyjnych to kolejna zaleta dokonywania transakcji przy pomocy karty biometrycznej. W obawie przed zgubieniem lub kradzieżą na tradycyjne karty płatnicze bardzo często nakładane są limity transakcyjne, co w przypadku ich przekroczenia uniemożliwia przeprowadzenie kolejnych płatności w danym dniu. Z karty biometrycznej może korzystać wyłącznie jej prawowity właściciel, dlatego też w tej sytuacji nie ma potrzeby ograniczania płatności zbliżeniowych. 

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Kwiecień 2024

Dodaj komentarz

newsletter