title

Co to jest CVV/CVC i gdzie znaleźć ten numer? Sprawdź!

Jesteś w trakcie płatności za zakupy online i dany sklep wymaga od Ciebie podania kodu CVV/CVC karty? Nie wiesz, gdzie go znaleźć i czym on jest? Sprawdź, co to jest CVV/CVC i gdzie znaleźć ten numer!

Często płacisz kartą? Zastanawiasz się czasami, w jaki sposób działają płatności kartą online? To bardzo proste. Aby podpiąć swój rachunek do płatności internetowych przy pomocy karty, potrzebujesz jej numeru, daty ważności oraz kodu CVV (CVC). Czym jest ten kod? Gdzie można go znaleźć? Oto kilka przydatnych informacji!

Kod CVC – co to takiego?

Kod CVC to unikalny numer, który jest przypisany do każdej karty płatniczej. Przy jego pomocy zrealizujesz bez problemu operacje płatnicze w sklepach Internetowych i nie tylko. W ramach płatności kartą możesz też dołączyć kartę subskrypcji usług abonamentowych np. Netflix.

Gdzie znajduje się kod CVC?

Chcesz wiedzieć, gdzie szukać kodu CVC potrzebnego do autoryzacji płatności kartą? Kod znajduje się na odwrocie każdej karty płatniczej na białym pasku. Co ciekawe VISA stosuje kod CVV lub CVV2, natomiast MasterCard CVC lub CVC2. W zależności od posiadanej karty kod może nazywać się inaczej, ale znajdziesz go zawsze w tym samym miejscu.

Jak działa kod CVC?

Zasada działania kodu CVC jest bardzo prosta. Poprzez jego podanie (oraz kilku innych danych) dokonasz autoryzacji transakcji online z użyciem fizycznej karty. Pamiętaj, że ta forma zabezpieczenia została stworzona, aby uniemożliwić nadużywanie płatności zdalnych na duże kwoty. Obecnie banki stosują też dodatkowe zabezpieczenie transakcji kartą np. dodatkowe potwierdzenie operacji w aplikacji mobilnej.

Pamiętaj, aby za wszelką cenę chronić kod CVC, a w razie zgubienia lub kradzieży karty bezzwłocznie ją zablokować na infolinii swojego banku! Dzięki temu unikniesz nadużycia Twojej własności i ryzyka utraty posiadanych na rachunku bankowym środków.

Jak używać kodu CVC/CVV? Płatności online – krok po kroku

Zobacz, jak w prosty sposób używać kodu CVV/CVC podczas realizowania płatności kartą online. To kilka prostych kroków, które musisz zapamiętać.

  1. Przejdź do płatności za towar/usługę.
  2. Wpis numer karty płatniczej (akceptowana jest karta debetowa lub karta kredytowa).
  3. Podaj jej datę ważności. 
  4. Wpisz kod CVC/CVV.

Opcjonalnie bank może poprosić Cię o autoryzację transakcji telefonicznie lub za pomocą aplikacji mobilnej. Procedura płatności kartą z kodem CVC to przede wszystkim komfort. W ten sposób ustalisz też cykliczne płatności abonamentowe. Nie musisz więc pamiętać o terminie opłacenia rachunków. Po podpięciu karty do płatności online możesz też w każdej chwili anulować tę opcję.

Jakie elementy znajdują się na odwrocie karty oprócz kodu CVV/CVC?

Oprócz podstawowych danych takich, jak kod CVC na odwrocie karty znajdziesz:

  • pasek magnetyczny z danymi właściciela;
  • hologram, jako dodatkowe zabezpieczenie;
  • miejsce na podpis;
  • dane banku.


Co oznaczają konkretne kody CVC? Instrukcja

Jeśli planujesz płatności online kartą, musisz wiedzieć, że tylko odpowiednio oznaczone modele dadzą Ci taką możliwość. Oto kody CVC oraz ich funkcjonalności.

  1. CVV1/CVC1 - karty z takim oznaczeniem służą tylko do transakcji zbliżeniowych. Jeśli chcesz je wykorzystać do płatności online, musisz złożyć wniosek o wydanie karty bez oznaczenia numerem 1.

  2. CVV2/CVC2 - kartami bankomatowymi z takim oznaczeniem bez problemu zapłacisz online, a także zbliżeniowo.


Czy płatności online kartą są bezpieczne?

Chcesz wiedzieć, czy płatności online są bezpieczne? Zdecydowanie tak, ale tylko pod pewnymi warunkami. Na taką formę płatności decyduj się tylko wtedy, kiedy masz pewność, że strona przejmująca dane karty jest zweryfikowana. Nigdy nie podawaj kodu CVC swojej karty płatniczej jeśli nie masz pewności, że ta nie próbuje wyłudzić Twoich danych osobowych.


Czy podawanie numeru karty w internecie jest bezpieczne?


Stosuj się do podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci i zapamiętaj niezbędne informacje na temat kodów CVV/CVC. Dzięki temu unikniesz wielu nieprzyjemności, a transakcje kartą w sieci będą dla Ciebie najwygodniejszą metodą płatności za towary i usługi (także cykliczne).

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Maj 2024

Dodaj komentarz

newsletter