title

Ile kosztuje konto osobiste?

Czy rachunek bankowy musi być płatny? Jakie kwoty pobierają banki za ich prowadzenie? Na jakie koszty zwrócić uwagę, wybierając konto bankowe? Sprawdź, ile kosztuje konto osobiste i co zrobić, by mieć je za darmo!

W materiałach promocyjnych instytucji bankowych reklamujących konta osobiste często można znaleźć informację, że oferują one rachunki za 0 zł. Czy jednak są one tak naprawdę bezpłatne? Czy można liczyć na darmowe konto osobiste? Niekoniecznie, dlatego warto odpowiedzieć na pytanie, ile w istocie kosztuje konto osobiste – jego założenie, prowadzenie i korzystanie z niego, również z użyciem karty płatniczej wydawanej do rachunku.

Darmowe otwarcie konta to standard

W przeważającej liczbie przypadków, jeśli nie zawsze, banki nie pobierają żadnych opłat i prowizji za założenie dla klienta prywatnego konta osobistego, które pozwala na wygodne zarządzanie środkami finansowymi. Można za jego pośrednictwem nie tylko gromadzić pieniądze na rachunku, ale i wpłacać i wypłacać je, kiedy jest to potrzebne. 

Jednak bywa, że za prowadzenie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego czy za poszczególne aktywności na koncie, trzeba zapłacić. Na jakie opłaty należy się przygotować?

Płatne usługi związane z kontem osobistym

Wiemy już, że samo otwarcie konta, na podstawie zawartej z bankiem umowy, jest bezpłatne. Za co więc należy zapłacić i jakie elementy składowe kształtują całkowite koszty zarządzania kontem osobistym? Wymienić można następujące usługi:

Wszystkie opłaty są naliczane w wysokości od 1 do 10 zł jednorazowo lub miesięcznie. Dlatego w miesiącu opłata za konto może być dotkliwa, jeśli korzysta się tylko z płatnych przelewów czy wypłat z bankomatów obcych banków. 

Jak uniknąć opłat za konto?

Koszty obsługi konta osobistego można zmniejszyć, a nawet zredukować do zera. Zwykle jest to możliwe dzięki aktywnemu korzystaniu z rachunku, ale nie tylko. Nie poniesiesz opłat naliczanych za kartę płatniczą, jeśli dokonasz odpowiedniej liczby transakcji bezgotówkowych lub też transakcji na sumaryczną, minimalną kwotę miesięczną. Unikniesz wydatków za prowadzenie konta, jeśli masz mniej niż 26 lat lub zadeklarujesz stałe wpływy w określonej wysokości. Za przelewy nie zapłacisz, jeśli nie będziesz angażował do ich obsługi pracowników w stacjonarnych placówkach banku. Prowizja za wypłatę pieniędzy z bankomatu nie zostanie pobrana, jeśli będzie to bankomat konkretnej sieci lub należący do danego banku.

Przy odpowiednim podejściu do kwestii posiadania konta bankowego można nie ponosić za nie żadnych kosztów, ale trzeba z niego aktywnie korzystać. 



piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Kwiecień 2024

Dodaj komentarz

newsletter