title

Jak łatwo i tanio przelać pieniądze z UK do Polski?

Przesłanie środków z Wielkiej Brytanii do Polski może być kosztowne, ale wcale nie musi! Sprawdź, jak szybko i tanio przesłać gotówkę z UK do Polski, by nie zapłacić wysokiej prowizji.

Przelewy zagraniczne nie zawsze muszą być drogie i skomplikowane w realizacji. Wystarczy, że znajdziesz odpowiednią firmę albo bank, który podejmie się realizacji takiego zlecenia. Przelewy UK do Polski często są związane z pewną opłatą za ich realizację. Zastanawiasz się, gdzie najlepiej zlecić przelew z UK do Polski? Jaka forma transakcji jest najbardziej opłacalna? Bank czy kantor internetowy? W poniższym artykule znajdziesz najistotniejsze informacje w tym zakresie.

Przelewy walutowe zagraniczne – na czym to polega?

Wiele osób żyje na emigracji i tylko wysyła pieniądze do swojej rodziny, która pozostała w Polsce. Pomoc finansowa jest bardzo ważna, choć wykonywania transakcji z UK do Polski bywa naprawdę kosztowne. Chcesz poznać tanie sposoby na transfer środków z zagranicy do Polski? Zanim wykonasz transakcję, zapoznaj się z nomenklaturą dotyczącą przelewów międzynarodowych. Co to oznacza? Przede wszystkim poznaj dwa najistotniejsze pojęcia takie, jak:

 • SWIFT – czyli kod składający się maksymalnie z 11 znaków, który identyfikuje dany bank, do którego transferowane są środki pieniężne.
 • IBAN – to kod krajowy, który składa się z dwóch cyfr kontrolnych oraz numeru rachunku bankowego w danym kraju.


Do realizacji przelewów zagranicznych walutowych doliczaj około 0,20% wartości transakcji jako prowizję dla banku. W skrajnych przypadkach kwota prowizji może wynieść nawet kilkadziesiąt złotych za jeden przelew. Czy to dużo? Wbrew pozorom tak. Z tego względu warto szukać tańszych alternatyw na rynku.

Przelewu z UK do Polski a system SEPA

Przelewy SEPA to przede wszystkim gwarancja szybkiej realizacji transakcji oraz stosunkowo niskie koszty przelewu. W tym przypadku nie ma po drodze żadnych banków w formie pośredników transakcji. Zlecenia przelewu środków w tej formie zrealizujesz bezpośrednio w wybranym oddziale bankowym, telefonicznie lub przez serwis transakcyjny. Forma zlecenia zależy wyłącznie od Ciebie. Zanim zlecisz przelew SEPA, zwróć uwagę na takie elementy, jak:

 • kwota transakcji liczona w euro;
 • kod SWIFT banku odbiorcy;
 • numer rachunku IBAN.

Koszt przelewu możesz wygodnie podzielić pomiędzy strony transakcji. W tym przypadku masz kilka opcji. Jedną z nich jest tzw. SHA, czyli częściowa płatność za przelew po stronie nadawcy, a częściowa po stronie odbiorcy. Czy to dobry pomysł? Wiele zależy od tego, do kogo wysyłasz pieniądze oraz na jakie kwoty.

Uwaga! Koszt jednorazowego przelewu SEPA to wydatek od około 4 do nawet 30 złotych. To naprawdę dużo, biorąc pod uwagę fakt, że banki za przelewu krajowe najczęściej nie pobierają żadnych opłat.

Przelewy z UK do Polski a szybkie przelewy bankowe

Mieszkasz w UK i wysyłasz pieniądze rodzinie z Polski? Jeśli chcesz nieco zaoszczędzić i przede wszystkim mieć pewność, że środki szybko dotrą na rachunek bankowy, koniecznie sprawdź ofertę szybkich przelewów i przelewy natychmiastowe pomiędzy UK i Polską. Zanim wykonasz przelew, dokładnie zapoznaj się z cennikiem wybranej przez Ciebie firmy. Cenniki ustalane są indywidualnie, dlatego chwilę zajmie Ci znalezienie najlepszej oferty na zrealizowanie przelewu. Do najpopularniejszych firm, które pozwalają na transferowanie środków pomiędzy UK a Polską, zaliczamy:

 • TransferGo,
 • Western Union,
 • Funcik,
 • Money Gram,
 • Transfer24,
 • Grosik,
 • i wiele innych…

W powyższych przypadkach prowizja za wykonania przelewu na kwotę 1000 funtów brytyjskich wynosi średnio około od 3 do nawet 20 funtów brytyjskich za pojedynczą transakcję. Decydując się na transfer środków przy pomocy takich firm, oszczędzasz nie tylko czas, ale i pieniądze. Transakcje zlecisz bezpośrednio w oddziałach wybranej firmy lub przez Internet nawet w ciągu 30 minut. Środki przelane w ramach takich usług odbiorca odbiera w wybranych oddziałach bankowych.

Jak działają kantory internetowe w kwestii przelewów z UK do Polski?

Nie wiesz, czy kantor internetowy to dobra opcja na przewalutowanie pieniędzy i wykonanie przelewu do Polski? Niżej znajdziesz informacje, które pomogą Ci w podjęciu ostatecznej decyzji. Aby korzystać z kantoru walutowego, potrzebujesz dwa konta bankowe – jedno w złotówkach, a drugie w funtach brytyjskich. Koszt przewalutowania to najczęściej kilka złotych niezależnie od wartości przelewu. Najpopularniejsze kantory online oprócz tych bankowych, to:

 • Cinkciarz,
 • Walutomat,
 • Internetowykantor.

Co ciekawe, kiedy zlecisz przelew przez kantor walutowy, środki na koncie odbiorcy pojawią się nawet po kilku minutach od czasu zrealizowania zlecenia. Obecnie jest wiele opcji wysyłania gotówki z UK do Polski. W kwestii opłacalności wiele zależy od tego, czego tak naprawdę oczekujesz. Jeśli zależy Ci na czasie, nie szukaj zbędnych oszczędności. Załatw formalności przez internet, zapłać stosowną prowizję i przelej pieniądze do rodziny w Polsce tak szybko, jak tylko to możliwe. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, porównaj średnie koszty każdej metody. Dzięki temu wybierzesz właściwą formę wykonywania transakcji zagranicznych z UK do Polski.

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Lipiec 2024

Dodaj komentarz

newsletter