title

Co to jest przelew SEPA? Ile kosztuje?

Chcesz zrobić transakcję zagraniczną w walucie obcej, ale nie wiesz z czym to się je? Dowiedziałeś się, że musisz wykonać przelew SEPA, ale te pojęcie jest dla Ciebie obce? Sprawdź, czym jest przelew SEPA i co warto o nim wiedzieć!

Przed wykonaniem przelewu zagranicznego warto zapoznać się z naszym poradnikiem:

JAK WYKONAĆ PRZELEW ZAGRANICZNY?

 
Dziś skupię się na jednym z dwóch najpopularniejszych rodzajów przelewów w walucie obcej. Opowiem Ci, co to jest przelew SEPA i kiedy należy go wykonać!

 

Przelew SEPA – co to takiego?

Spotkałeś się z pojęciem przelewu SEPA, ale nie wiesz, co on oznacza? Spieszę Ci wszystko wyjaśnić! SEPA to skrót od angielskiej nazwy Single Euro Payment Area, co w tłumaczeniu oznacza jednolity obszar płatności w euro. Można więc łatwo wywnioskować, iż jest to transakcja wykonywana w walucie euro. Euro jest tutaj walutą rozliczeniową, co oznacza, że nie ma znaczenia, w jakiej walucie prowadzisz swoje konto Ty oraz osoba, do której wysyłasz środki. Przelew ten możesz więc śmiało wykonać ze swojego konta osobistego w złotówkach.

 

Kiedy należy wykonać przelew SEPA?

Przelewy SEPA można wykonać jedynie w dwóch przypadkach. Po pierwsze, jak już wspomniałam, jest on dedykowany dla płatności w euro. Po drugie, istnieje jasno wyznaczony obszar, do którego można taki przelew przesłać. Możesz wykonać przelew SEPA w sytuacji, kiedy odbiorca transakcji dysponuje rachunkiem w danym kraju. Do państw tych należą:

 • wszystkie państwa należące do Unii Europejskiej,
 • Andora,
 • Islandia,
 • Liechtenstein,
 • Monako,
 • Norwegia,
 • San Marino (z wyjątkiem niektórych terytoriów zależnych),
 • Szwajcaria.

Jeśli więc planujesz zrobić przelew w euro do któregoś z wymienionych powyżej krajów, śmiało skorzystaj z opcji przelewu SEPA! Chcąc wykonać transakcję w innej walucie do dowolnego banku na świecie, wybierz przelew SWIFT.

 

Ile kosztuje przelew SEPA?

Zastanawiasz się, ile kosztują przelewy SEPA? Podpowiem Ci jedno – to najtańsza opcja przelewu bankowego w walucie obcej. Ich koszt zaczyna się już od 0 zł! Wszystko zależy od tego, w jakim banku masz swoje konto osobiste. Przykładowo, koszt przelewu SEPA wykonanego przez internet w ING Banku Śląskim, mBanku czy Banku Millennium to właśnie okrągłe zero. Nie powinieneś zapłacić za niego więcej niż 10 zł.


Sprawdź ranking kont osobistych!Musisz jednak zwrócić uwagę na przewalutowanie transakcji. Każdy bank rozlicza przelewy na podstawie własnego kursu walut, dlatego warto się z nim zapoznać przed wykonaniem przelewu z uwagi na spread walutowy, który będziesz musiał pokryć. To, jak kosztowny będzie przelew, zależy właśnie od kursu walut w danej instytucji w dniu wykonywania przelewu. Inaczej jest w przypadku, gdy wykonujesz przelew z konta walutowego – wówczas nie będziesz płacił za przewalutowanie transakcji.

 

Jak wykonać przelew SEPA?


Polecam Ci wykonanie przelewu z poziomu bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej. Zrobisz to szybko, nie wychodząc z domu. Od czego zacząć?

 1. Zaloguj się do bankowości online swojego banku, by wykonać przelew przez internet

 2. Wybierz opcję Przelewy → Przelewy zagraniczne

 3. Wpisz dane do przelewu, tzn.
  - nazwę/ imię i nazwisko odbiorcy przelewu,
  - adres i kraj odbiorcy,
  - numer konta w formacie IBAN: sprawdź, jaki jest numer IBAN dla danego kraju!
  - kod SWIFT banku: sprawdź kod BIC/ SWIFT banków w Polsce!

 4. Podaj kwotę przelewu
 5. Zaakceptuj przelew, wpisując kod autoryzacji.

Co warto wiedzieć o przelewach SEPA?

 • Przelewy SEPA to nie tylko najtańsza transakcja międzynarodowa, ale również sposób na szybki przelew środków. Zastanawiasz się, kiedy dojdzie przelew SEPA? Gotówka znajdzie się na koncie odbiorcy zwykle w ciągu jednego dnia roboczego. Przelew ten ma formułę D+1, co właśnie oznacza, że dotrze na konto w kolejnym dniu roboczym.

 • Opłata za przelew nie jest odejmowana z kwoty przelewu. Odbiorca otrzyma więc tyle, ile chcesz mu przesłać. Wszelkie koszty związane z wykonaniem transakcji zostaną pobrane z Twojego konta bankowego.

 • Możesz wykonać przelew SEPA z poziomu swojej aplikacji mobilnej lub bankowości internetowej. Banki często nie pobierają żadnych opłat w związku z wykonaniem przelewu SEPA przez internet.
piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Wrzesień 2023

Dodaj komentarz

newsletter