title

Konta walutowe – jak wybrać najlepsze konto walutowe?

Wykonujesz sporo transakcji w walutach obcych, spłacasz kredyt we frankach lub często podróżujesz? Zastanawiasz się, czy otwarcie konta walutowego to dobry pomysł? Sprawdź, kiedy może Ci się przydać taki rachunek, na co zwrócić uwagę i jak wybrać najlepsze konto walutowe! 

W ofercie banków znajdują się różnego rodzaju konta, w tym konta osobiste czy właśnie omawiane dzisiaj przez nas konta walutowe. To rodzaj ogólnodostępnego dla wielu różnych klientów rachunku, którego cechą charakterystyczną jest to, że umożliwia on gromadzenie i rozliczanie środków w walucie obcej. Jak wybrać najlepszą ofertę konta walutowego?

Jaki jest cel zakładania konta walutowego?

Oszczędzanie lub zarabianie w walucie obcej, częste dokonywanie zakupów w zagranicznych sklepach i spłacanie kredytu bezpośrednio w walucie obcej to podstawowe powody, dla których zakłada się konta walutowe. W polskich bankach najczęściej jest to rachunek w eurodolarach amerykańskich, funtach brytyjskich oraz we frankach szwajcarskich. Właściciel takiego rachunku nie ponosi kosztów przewalutowania, jak miałoby to miejsce przy dokonywaniu płatności walutowych ze zwykłego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. 

SPRAWDŹ RANKING KONT WALUTOWYCH

 

Jak wybrać najlepsze konto walutowe?

Przystępując do wyboru konta walutowego, należy przede wszystkim zastanowić się, w jakiej walucie ma ono być prowadzone. Większość banków oferuje rachunki tego typu w czterech głównych, wspominanych walutach, ale są i takie, które proponują założenie konta w mniej popularnych walutach. 

Dla większości klientów punktem wyjścia przy wyborze rachunku walutowego w banku są koszty związane z jego otwarciem i prowadzeniem. Wśród nich trzeba zwrócić uwagę na:

  • prowizję naliczaną przez bank za założenie lub prowadzenie rachunku – część instytucji w ogóle nie nalicza takich opłat albo rezygnuje z nich pod pewnymi warunkami,

  • prowizję naliczaną za dokonywanie przelewów – może ona być pobierana, ale nie musi tak być. Jeśli taka prowizja będzie wymagana, może wynosić maksymalnie kilka złotych za płatność,


    Sprawdź, jak zrobić przelew w walucie obcej >


  • spread walutowy – kluczowe jest, by był on jak najniższy.


Co to jest spread walutowy?

Wysokość spreadu walutowego może być najważniejszą kwestią przy podejmowaniu decyzji o tym, gdzie otworzyć konto walutowe. Co to jest spread walutowy? Jest to różnica występująca pomiędzy kursem sprzedaży i kupna danej waluty. To wynagrodzenie dla banku, ponieważ kurs sprzedaży jest zawsze wyższy od kursu kupna. Im niższy będzie spread, tym lepiej dla klienta, bo poniesie on niższe koszty dokonywanych operacji. 

Klienci zainteresowani rachunkiem walutowym zwracają także uwagę na to, czy wraz z nim jest wydawana karta płatnicza do konta. Najczęściej rzeczywiście ma to miejsce, ale trzeba sprawdzić, czy za korzystanie z takiej karty klient musi ponosić jakieś opłaty. Może to dotyczyć wypłat z bankomatów czy naliczania kosztów za każdorazową wypłatę i wpłatę środków na rachunek


Bywa, że bank wymaga od klienta jednoczesnego otwarcia wraz z kontem walutowym również konta osobistego, które także może narażać go na dodatkowe wydatki. Upewnić się trzeba co do tej kwestii, zwłaszcza przy wyjątkowo korzystnych ofertach rachunku walutowego. 

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Czerwiec 2024

Dodaj komentarz

newsletter