Spis treści:
W ofercie banków znajdują się różnego rodzaju konta, w tym konta osobiste czy właśnie omawiane dzisiaj przez nas konta walutowe. To rodzaj ogólnodostępnego dla wielu różnych klientów rachunku, którego cechą charakterystyczną jest to, że umożliwia on gromadzenie i rozliczanie środków w walucie obcej. Jak wybrać najlepszą ofertę konta walutowego?
Oszczędzanie lub zarabianie w walucie obcej, częste dokonywanie zakupów w zagranicznych sklepach i spłacanie kredytu bezpośrednio w walucie obcej to podstawowe powody, dla których zakłada się konta walutowe. W polskich bankach najczęściej jest to rachunek w euro, dolarach amerykańskich, funtach brytyjskich oraz we frankach szwajcarskich. Właściciel takiego rachunku nie ponosi kosztów przewalutowania, jak miałoby to miejsce przy dokonywaniu płatności walutowych ze zwykłego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego.
SPRAWDŹ RANKING KONT WALUTOWYCH
Przystępując do wyboru konta walutowego, należy przede wszystkim zastanowić się, w jakiej walucie ma ono być prowadzone. Większość banków oferuje rachunki tego typu w czterech głównych, wspominanych walutach, ale są i takie, które proponują założenie konta w mniej popularnych walutach.
Dla większości klientów punktem wyjścia przy wyborze rachunku walutowego w banku są koszty związane z jego otwarciem i prowadzeniem. Wśród nich trzeba zwrócić uwagę na:
Wysokość spreadu walutowego może być najważniejszą kwestią przy podejmowaniu decyzji o tym, gdzie otworzyć konto walutowe. Co to jest spread walutowy? Jest to różnica występująca pomiędzy kursem sprzedaży i kupna danej waluty. To wynagrodzenie dla banku, ponieważ kurs sprzedaży jest zawsze wyższy od kursu kupna. Im niższy będzie spread, tym lepiej dla klienta, bo poniesie on niższe koszty dokonywanych operacji.
Klienci zainteresowani rachunkiem walutowym zwracają także uwagę na to, czy wraz z nim jest wydawana karta płatnicza do konta. Najczęściej rzeczywiście ma to miejsce, ale trzeba sprawdzić, czy za korzystanie z takiej karty klient musi ponosić jakieś opłaty. Może to dotyczyć wypłat z bankomatów czy naliczania kosztów za każdorazową wypłatę i wpłatę środków na rachunek.
Bywa, że bank wymaga od klienta jednoczesnego otwarcia wraz z kontem walutowym również konta osobistego, które także może narażać go na dodatkowe wydatki. Upewnić się trzeba co do tej kwestii, zwłaszcza przy wyjątkowo korzystnych ofertach rachunku walutowego.
RANKING POŻYCZEK – Grudzień 2024
Dodaj komentarz