title

Na co zwrócić uwagę, wybierając konto osobiste?

Doszedłeś do takiego etapu w życiu, że właśnie musisz zdecydować, w jakim banku otworzyć swoje pierwsze konto osobiste? A może otwierasz już kolejne na inne cele albo chcesz się przenieść do innego banku? Bez względu na to, czym się kierujesz, otwierając konto osobiste, wiemy, jak łatwo się w tym wszystkim pogubić. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając konto bankowe!

Banki oferują wiele różnorodnych ofert, wśród których trudno wybrać tę jedną. Znając dokładnie Twoje obawy i wątpliwości, chcemy Ci pomóc wybrać najlepsze – czyli najtańsze i najbardziej korzystne – konto osobiste. W tym poradniku pokażemy Ci, jak wybrać konto w banku.

Zastanów się nad tym, czego potrzebujesz


Na początku powinieneś się zastanowić nad tym, czego oczekujesz od konta i jakie jego funkcje będą dla Ciebie niezbędne. Odpowiedz sobie na kilka poniższych pytań.

  • Konto internetowe czy tradycyjne?
    Możesz założyć dwa rodzaje kont: internetowe albo tradycyjne konto z dostępem do bankowości internetowej. Wybierając tę pierwszą opcję, dostęp do konta będziesz miał tylko przez internet. Oznacza to, że nie będziesz mógł zarządzać swoimi środkami lub ustawieniami konta w placówce banku. Druga opcja jest bardziej optymalna - zakładając konto z dostępem do bankowości internetowej, będziesz mógł jednocześnie wpłacać/ wypłacać środki w banku, jak i korzystać z dostępu do darmowej bankowości internetowej.

  • Liczba oddziałów banku w pobliżu
    Wybierając konto osobiste, zwróć uwagę na to, oddziały którego banku znajdują się w Twoim mieście lub w pobliżu. Być może kiedyś będziesz musiał udać się do placówki osobiście.

  • Nowoczesna aplikacja
    Jeśli zależy Ci na dostępie do swojego konta w każdym miejscu i o każdym czasie, zwróć uwagę na to, czy banki, w których założenie konta rozważasz, posiadają nowoczesną, bezpieczną i sprawną aplikację na telefon. Pobierając ją, będziesz mógł dokonywać wszystkich operacji za pomocą swojego smartfona – robić przelewy, zarządzać środkami na koncie czy też planować transakcje. Dodatkowym atutem jest to, że bank wysyła Ci powiadomienia każdorazowo, gdy odnotuje przychody lub wydatki na Twoim koncie.

  • Płatności bezgotówkowe 
    Jeżeli jesteś na bieżąco z nowinkami technologicznymi, z pewnością wiesz, jak działają płatności BLIK-iem, Google Pay lub Apple Pay. Zwróć uwagę, czy wybrane konto je posiada, jeśli chcesz płacić szybko i wygodnie bez użycia karty. 

Wybierz najkorzystniejszą ofertę dla siebie – sprawdź, które konto jest najtańsze!


Konto osobiste ma Ci służyć do tego, by gromadzić i zarządzać pieniędzmi. Nikt nie chce płacić za niepotrzebne funkcje i wydawać środków na coś, z czego nie skorzysta. Najważniejsze jest zatem to, abyś wybrał takie konto, które będzie generowało jak najmniej dodatkowych kosztów, a nawet będzie całkowicie darmowe. Przeglądając oferty kont osobistych, zwróć uwagę, na:

  • opłatę za prowadzenie konta – poszukaj oferty, gdzie prowadzenie konta jest darmowe i nie nalicza dodatkowych kosztów lub sprawdź, jaki warunek trzeba spełnić, by nic nie płacić za rachunek (np. banki mogą wymagać zrobienia 1 przelewu online w miesiącu lub wpłaty określonej kwoty na konto).

  • opłatę za użytkowanie karty – zazwyczaj banki nie pobierają dodatkowych środków z Twojego konta, jeśli w ciągu miesiąca zapłacisz kartą kilkukrotnie lub na określoną kwotę, np. 300 zł. Jeśli regularnie płacisz kartą za zakupy w sklepach, spełnienie tego wymagania nie powinno być dla Ciebie problemem. Sprawdź dokładnie warunki w tabeli opłat i prowizji lub zajrzyj do naszej porównywarki kont, upewnij się, który bank pobiera najniższą opłatę, aby nie generować zbędnych kosztów.

  • opłaty za przelewy – w większości przypadków przelewy internetowe są darmowe. Możesz je wykonać za pomocą bankowości online lub aplikacji mobilnej Banki naliczają dodatkowe koszty np. za przelewy natychmiastowe i zagraniczne oraz te tradycyjne, ale wykonywane w oddziale banku. Jeśli często zarządzasz w ten sposób swoimi pieniędzmi wybierz takie konto, które pobiera za to jak najmniejsze opłaty.

  • wypłaty z bankomatów – potrzebna Ci gotówka? Jeśli masz taką możliwość, wypłacaj środki z bankomatów własnych Twojego banku lub z sieciówek obsługiwanych przez Twój bank, np. Euronet czy Planet Cash. Dzięki temu nie poniesiesz dodatkowych opłat lub znacznie je zredukujesz. Jeśli nie masz w pobliżu takich bankomatów, sprawdź, gdzie indziej wypłata gotówki nie będzie Cię nic kosztowała. Pamiętaj, że nie wszędzie wypłata jest darmowa. Jeśli często podróżujesz zwróć też uwagę na to, jakie koszty poniesiesz, wypłacając gotówkę za granicą.

  • przelewy z rachunku bieżącego na oszczędnościowy – w niektórych bankach tylko raz w miesiącu możesz przelać środki z konta oszczędnościowego na swój rachunek bieżący. W kolejnych przypadkach jest pobierana z Twojego konta dodatkowa opłata. Jeśli często rotujesz sumą swoich oszczędności, sprawdź, gdzie nie pobiera się za to opłaty. Z drugiej strony prowizja naliczana przez bank za przelewy z konta oszczędnościowego na bieżący rachunek może być dla Ciebie motywacją, by nie ruszać odłożonych tam środków i zaoszczędzić więcej. :)

  • oprocentowanie na koncie oszczędnościowym – no właśnie, skoro już jesteśmy w temacie oszczędzania… Przecież każdy z nas chce mieć w zapasie dodatkowe środki. :) Chcąc zaoszczędzić dużo, wybierz takie konto, które posiada największy procent. Wiele banków posiada własne programy oszczędnościowe, dzięki którym będziesz mógł oszczędzać na przykład podczas robienia zakupów. Zastanawiasz się o co chodzi? To bardzo proste! Sam ustalasz kwoty, które chcesz zaoszczędzić. Tym sposobem wybrana reszta z zakupów automatycznie ląduje na Twoim koncie oszczędnościowym. 

Z pewnością zastanawiasz się, w jakim banku założyć konto?


Wiele banków posiada darmowe konta w swojej ofercie. Jeśli wciąż nie wiesz, na jakie się zdecydować, zerknij na te oferty:

Zgarnij do kilkuset złotych za założenie konta!

Wiele banków oferuje nowym klientom atrakcyjne nagrody za założenie konta. Zazwyczaj jest to premia pieniężna – nawet do kilkuset złotych - atrakcyjne bony na zakupy w wybranych sklepach czy też urządzenia elektroniczne. Jeśli założysz konto w banku, który oferuje taką promocję, dodatkowo na nim zarobisz! Warunki takich ofert są bardzo proste. Zazwyczaj banki przewidują na nie od dwóch do trzech miesięcy, w których musisz wykonać konkretne zadania, np. zapłacić kartą kilka razy, czy też wykazać, że posiadasz miesięczne wpływy na konto w określonej wysokości. Dodatkowo, jeśli znajomy założy konto dzięki Twojemu poleceniu, możesz uzyskać dodatkowe środki w premii pieniężnej – od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych!

Sprawdź aktualne promocje bankowe i wybierz najlepsze konto osobiste, dzięki któremu zarobisz. :)


Z doświadczenia wiemy, że zarabianie na założeniu konta osobistego jest bardzo przyjemne. To naprawdę prosty sposób na zasilenie swojego portfela dodatkową gotówką.

A Ty? Jakie konto wybierasz? :)

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Marzec 2024

Dodaj komentarz

newsletter