title

Podstawowy rachunek płatniczy – darmowe konto. Kto może z niego skorzystać?

Podstawowy rachunek płatniczy to konto osobiste, za pomocą którego możesz wykonywać podstawowe czynności bankowe. Należą do nich m.in. wypłaty środków czy transakcje przy użyciu karty do konta. Komu przysługuje? Czy podstawowy rachunek płatniczy to 100% darmowe konto? Podpowiadamy!

Nie każdy wie, co to jest podstawowy rachunek płatniczy oraz w jaki sposób właściwie funkcjonuje. Warto zwrócić uwagę na fakt, że wszystkie banki i SKOK-i według prawa od 2018 roku muszą udostępniać swoim konsumentom konto osobiste typu podstawowego rachunku płatniczego. Zasada działania jest bardzo podobna jak rachunku zwanego ROR-em, który może założyć każda osoba nieposiadająca innego konta osobistego w instytucji finansowej.

Podstawowy rachunek płatniczy – jak to działa?

Konto tego typu pozwala na bezpłatny dostęp do wszystkich funkcji zwykłego rachunku bankowego takich, jak np. przelewy, wpłata środków na konto i wypłaty gotówki oraz wykonywanie zleceń stałych. Innymi słowy, jest to znacznie uproszczona wersja standardowego konta osobistego, jednak z całkowicie darmowym dostępem. Warto jednak wiedzieć, że liczba transakcji, które są całkowicie bezpłatne, jest mocno ograniczona przez banki. Ciekawostką jest także fakt, że możliwość założenia w 100% darmowego konta zwanego podstawowym rachunkiem płatniczym mają tylko klienci indywidualni, który nie posiadają żadnego innego rachunku w instytucji finansowej działającej na terenie kraju. 

Prowadzenie podstawowego rachunku płatniczego – jakie operacje można na nim wykonać?

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w ramach podstawowego rachunku płatniczego możliwe jest darmowe wykonywanie tylko 5-ciu operacji płatniczych oraz 5-ciu wypłat gotówki z bankomatów innych niż dostawca usługi podstawowego rachunku płatniczego. Istotne jest jednak to, że operacje w bankomatach i wpłatomatach należących do danej instytucji nie są objęte żadnymi limitami, ani dodatkowymi opłatami. Podsumowując, widać jednak, że czynności dostępne w ramach prowadzenia takiego konta są mocno ograniczone.

Czy podstawowy rachunek płatniczy jest na pewno całkowicie darmowy?

Oprócz tego, że nie każdy wie o istnieniu podstawowych rachunków płatniczych, dodatkowo warto zainteresować się tym, czy rzeczywiście są one w 100% darmowe – tak, jak mówią o tym przepisy. Banki, udostępniając taką usługę, oferują tylko kilka darmowych transakcji, a osoby, które wykonują ich znacznie więcej muszą liczyć się z koniecznością uiszczania dodatkowych opłat. Wiele instytucji finansowych pobiera dodatkowe opłaty np. za wykonywanie więcej niż 5-ciu przelewów. Kwota ta oscyluje zazwyczaj w granicy około 5 złotych. Mimo tego, iż nie jest to duża kwota, to jednak przy większej liczbie przelewów, okazuje się, że podstawowy rachunek płatniczy wcale nie jest pozbawiony opłat i przestaje być tak atrakcyjną ofertą.

Czy warto prowadzić podstawowy rachunek płatniczy?

Podstawowy rachunek płatniczy jest dobrym rozwiązaniem, pod warunkiem, że dana osoba nie ma wygórowanych wymagań, jeśli chodzi o możliwości konta. Podstawowy zakres obejmuje tylko wykonanie kilku darmowych operacji, dlatego ten typ rachunku przeznaczony jest raczej dla osób biernie korzystających z takich funkcjonalności.

Oznacza to, że w teorii bezpłatny podstawowy rachunek płatniczy wcale nie jest tak atrakcyjny, jak mogłoby się początkowo wydawać. Warto więc sprawdzić aktualny ranking kont osobistych online i przyjrzeć się dostępnym ofertom. Wiele z nich możesz również prowadzić za 0 zł!

SPRAWDŹ RANKING KONT OSOBISTYCH >
piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Lipiec 2024

Dodaj komentarz

newsletter