title

Tarcza dla kredytobiorców – pomoc rządu w spłacie kredytów hipotecznych. Na co można liczyć?

Wzrost raty kredytu nawet dwukrotnie, wciąż rosnące stopy procentowe, a co za tym idzie – odsetki, to zmora każdego, kto obecnie spłaca kredyt hipoteczny. Rząd przygotował tarczę dla kredytobiorców w 2022 roku. Na co można liczyć? Jaka pomoc rządu w spłacie kredytów hipotecznych jest możliwa?

Ciężka sytuacja w kraju i na świecie doprowadziła do znacznego wzrostu poziomu inflacji. To jednak przekłada się na coraz gorszą sytuację dla osób, które zaciągnęły kredyty hipoteczne w Polsce ze zmiennym oprocentowaniem. Rada Polityki Pieniężnej, chcąc umocnić wartość polskiej waluty i zredukować poziom inflacji, coraz agresywniej podnosi stopy procentowe dla kredytów. Jak to wpływa na polską gospodarkę? Czy kredytobiorcy mają się czego obawiać? Dowiedz się, na jaką pomoc od rządu możesz liczyć jako osoba spłacająca kredyt ze zmienną stopą procentową.

Ile wynosi stopa procentowa ustalona przez Radę Polityki Pieniężnej?

Na chwilę obecną stopa referencyjna ustalona przez RPP wynosi 4,5% i wciąż zapowiada się na spore podwyżki w najbliższych miesiącach. Masz kredyt hipoteczny ze stałą stopą procentową? W takim przypadku przygotuj się na spore zmiany w Twoim domowym budżecie. Kiedy RPP podniesie jeszcze stopy procentowe, ostatecznie może okazać się, że spłata kredytu hipotecznego będzie mocno problematyczna dla wielu kredytobiorców w Polsce. Tutaj sprawdzisz, ile wynosi maksymalne oprocentowanie kredytu i pożyczki.

Aktualnie dla kredytu na poziomie 500 tys. złotych zaciągniętego na 30 lat i stopie procentowej na poziomie 4,5% całkowita miesięczna rata wynosi około 3 500 złotych. To prawie drugie tyle niż np. na przełomie listopada i grudnia, gdzie miesięczna rata miałaby wynosić zaledwie ok. 2 100 złotych miesięcznie. Każda podwyższka stóp procentowych podnosi ratę kredytu poprzez zwiększenie odsetek.

Jak polski rząd wspiera kredytobiorców w okresie wzrostu stóp procentowych?

Aktualna wojna na Ukrainie oraz ogólnoświatowy wzrost cen surowców takich, jak np. gaz, stal i półprzewodniki powoduje, że wiele krajów ma problemy z rosnącą inflacją. Według GUS, aktualny poziom inflacji konsumenckiej w Polsce wynosi 12,3% w ujęciu rocznym. To jeden z najwyższych wzrostów, jaki dotychczas odnotowano od 1998 roku. Podwyżki żywności, cen paliw i rachunków za prąd to jednak nie wszystko. Rada Polityki Pieniężnej, by redukować poziom inflacji, jest zobowiązana do podnoszenia stóp procentowych kredytów.

Co to oznacza dla kredytobiorców posiadających zobowiązania ze zmienną stopą oprocentowania? Tylko jedno – drastyczny wzrost miesięcznych rat kredytu. W wielu przypadkach może dochodzić do sytuacji, że osoby spłacające kredyty hipoteczne nie będą mieć już środków do życia po spłacie zobowiązania wobec banku. Rząd przygotował kilka programów pomocy kredytobiorcom, o których warto dowiedzieć się nieco więcej. Poniżej znajdziesz krótkie wyjaśnienie działania każdego z czterech filarów pomocy.

Filar 1: 4 miesiące wakacji kredytowych

W tym przypadku rząd obniża roczne koszty obsługi kredytu hipotecznego nawet o ⅓ wartości. To rozwiązanie będzie jednak dostępne dla kredytobiorców posiadających zobowiązania w polskiej walucie. Przejrzysty wniosek o wakacje kredytowe złożysz za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Kiedy złożysz wniosek o wakacje kredytowe, zawieszeniu ulegnie nie cała rata, ale tylko część kapitałowa lub odsetkowa. Odciążysz w ten sposób domowy budżet na jakiś czas. Głównym warunkiem pozwalającym na skorzystanie z pomocy jest terminowa płatność dotychczasowych rat kredytu hipotecznego.

Filar 2: Pomoc dla kredytobiorców z przejściowymi problemami

Ten rodzaj pomocy skierowany jest do rodzin, które aktualnie nie dają rady spłacać kredytów ze zmienną stopą procentową. Dopłata w wysokości do 2 tys. złotych miesięcznie może obowiązywać nawet przez 3 lata od czasu złożenia wniosku o pomoc. To zwrotne świadczenie, z którego aż 22 tys. złotych może zostać umorzone.

Jeśli chcesz skorzystać z takiej formy dopłat do kredytu hipotecznego ze zmienną stopą procentową, musisz spełnić jeden z warunków, a mianowicie:

  • mieć status osoby bezrobotnej;
  • koszty obsługi kredytu hipotecznego przekraczają 50% Twoich miesięcznych dochodów lub dochodów gospodarstwa domowego;
  • miesięczny dochód na osobę po odjęciu kosztów kredytu nie przekracza 1 552 zł na osobę dla jednoosobowych gospodarstw domowych oraz 1 200 zł na osobę dla gospodarstw wieloosobowych.

Filar 3: Nowy wskaźnik oprocentowania kredytu zamiast WIBOR od stycznia 2023 roku

Ciekawą zmianą, jaką planuje polski rząd w 2023, jest wprowadzenie zupełnie nowego wskaźnika na miejsce WIBOR-u. Dzięki temu oprocentowanie dla kredytobiorców będzie znacznie korzystniejsze. Oprócz tego powstanie nowa stawka referencyjna dla transakcji finansowych O/N. To rozwiązanie spowoduje ogólny spadek wysokości rat kredytów ze zmienną stopą oprocentowania nawet o 1 mld zł rocznie.

Filar 4: Dodatkowe mechanizmy dla systemu, czyli Fundusz Pomocy

Ostatnim filarem jest Fundusz Pomocy dla kredytobiorców, czyli dodatkowa ochrona klientów banków i odporność sektora bankowego na załamania gospodarki. Oznacza to, że banki zyskają nowe ramy prawne, dzięki czemu stworzą dodatkowy system bezpieczeństwa podobny jak w bankach spółdzielczych. Ten fundusz pomocy zostanie dofinansowany na kwotę minimum 3,5 mld zł.

Podsumowując, jako kredytobiorca z kredytem ze zmienną stopą procentową masz szansę otrzymać pomoc bezzwrotną nawet do 22 tys. zł lub dwukrotnie skorzystać z wakacji kredytowych przez cztery miesiące, co łącznie da osiem miesięcy. Możesz wybrać zaprzestanie spłaty części kapitałowej lub odsetkowej swojej raty. Nowy wskaźnik oprocentowania, według wyliczeń rządowych, pozwoli zaoszczędzić nawet do 9 tys. zł. Czy te zmiany będą pozytywne dla obecnych kredytobiorców? Czas pokaże. Póki co w razie problemów finansowych warto złożyć stosowny wniosek i poczekać na przyznanie pomocy od rządu dla najbardziej potrzebujących kredytobiorców w kraju.

 

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - ile możesz zyskać?

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Luty 2024

Dodaj komentarz

newsletter