title

Jaki terminal płatniczy wybrać? Czy można go mieć za darmo i bez abonamentu?

Ciężko jest sobie wyobrazić sytuacje, w której za zakupy nie można zapłacić kartą, prawda? Terminale płatnicze są dostępne już niemal w każdym punkcie handlowo-usługowym. Płacimy za drobne zakupy spożywcze, ale i za wakacje czy pobyt w hotelu. Jak działa terminal płatniczy?

Terminal płatniczy to urządzenie, które w dzisiejszych czasach posiada praktycznie każda firma handlowo-usługowa. Bez niego nie jest możliwe przyjmowanie płatności kartą, co dla wielu konsumentów stało się priorytetem. Obecnie odchodzi się od płatności gotówką na rzecz elektronicznych transakcji, dlatego prowadząc własną działalność, warto pomyśleć o inwestycji w takowe urządzenie. Wiąże się to jednak z pewnymi opłatami oraz przymusem załatwienia formalności, o których w takiej sytuacji nie można zapomnieć. Jak więc wybrać najlepszą możliwą opcję? Aby się tego dowiedzieć, wystarczy przyswoić poniższe wskazówki.

Co to jest terminal płatniczy?

Terminal płatniczy to inaczej terminal POS (ang. point of sale). Jest to niewielkie urządzenie służące do przyjmowania płatności kartą w sklepach, restauracjach, supermarketach, punktach handlowo-usługowych, a nawet w samolotach czy taksówkach. Pośredniczą w transakcji płatności dokonywanej za pomocą karty bankowej, karty zbliżeniowej, BLIK, Apple Pay, Google Pay etc. Pierwsze terminale były dostępne w USA w latach 70. XX wieku.

Jak działa terminal płatniczy?

By skorzystać z opcji płatności kartą w sklepie stacjonarnym, należy wsunąć kartę do terminala lub zbliżyć ją do ekranu, jeśli chcesz zapłacić zbliżeniowo. Możliwe jest również zbliżenie smartwatcha lub smartfona (płatności smartfonem są proste i bezpieczne!), do których podpięte są karty bankowe. Następnie bank może Cię poprosić o podanie PIN-u w celu weryfikacji. PIN nie będzie wymagany w przypadku transakcji w kwocie do 50 zł (tylko co piąta płatność może być sprawdzana) oraz przy płatności urządzeniem, gdzie wymagana jest weryfikacja biometryczna, czyli np. odblokowałeś swój telefon za pomocą odcisku palca i za jego pomocą dokonałeś płatności.

Następnie terminal nawiązuje połącznie z Twoim bankiem i akceptuje lub odrzuca transakcje. Transakcja może się zakończyć niepowodzeniem, jeśli na Twoim koncie była niewystarczająca ilość środków, przekroczyłeś dzienny limit transakcji bezgotówkowych, podałeś błędny PIN, Twoja karta jest uszkodzona, nieaktywna lub nieważna lub nastąpił błąd w połączeniu z bankiem.

Terminal płatniczy – rodzaje

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o montażu terminala, warto dowiedzieć się, jakie są ich rodzaje. Tradycyjny terminal płatniczy (POS) znany jest ze sklepowych lad i jest prawdopodobnie najprostszym wyborem, który jest obecnie dostępny. Ciekawą alternatywą takiego rozwiązania są tzw. terminale mPOS, które posiadają dostęp do internetu i akceptują wszystkie płatności bezgotówkowe. Trzeba jednak pamiętać, że w tym przypadku nie jest możliwe przyjmowanie płatności kartą przy pomocy jej włożenia, dlatego, aby korzystać z usług takich, jak np. cashback warto wybrać tradycyjny terminal.

Jeśli w danym miejscu brakuje dostępu do internetu, najlepszym wyborem będzie urządzenie GPRS działające wszędzie tam, gdzie tylko jest zasięg telefonii komórkowej. Warto wiedzieć, że z tej technologii może korzystać każdy terminal płatniczy. Ciekawostką są automaty vendingowe, które pozwalają oszczędzić sporo czasu, a także nie jest konieczna obecność pracownika do ich obsługi. Znajdują się one w tzw. szafach w miejscach publicznych, w których można nabyć żywność i napoje podawane przez specjalny podajnik po uiszczeniu zapłaty. Są to automaty przeznaczone do płatności zbliżeniowych do kwoty 50 złotych.

Co można zrobić za pomocą terminala płatniczego?

Czy oprócz płatności bez użycia gotówki, terminal płatniczy spełnia inne funkcje? Do jego głównych zadań należą:

  • płatności bezgotówkowe,
  • Cashback,
  • opłata rachunków,
  • doładowanie telefonów,
  • DCC (transakcje w walucie karty).


Ile kosztuje terminal płatniczy?

Prowadząc własną działalność, warto wiedzieć, ile tak naprawdę kosztuje terminal płatniczy. Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany płacić określoną kwotę za dzierżawę urządzenia oraz niewielki procent od wykonywanych płatności. Miesięczny abonament wynosi zazwyczaj od kilkudziesięciu złotych w górę zależnie od tego, jaki typ urządzenia zostanie zamontowany. Nie dotyczy to jednak terminali mPOS, za które należy uiścić jednorazową opłatę przy zakupie. Ciekawostką jest fakt, że opłaty transakcyjne sięgają zazwyczaj około 0,6% wartości każdej transakcji. Trzeba też wspomnieć, że sklepy o nieco większych obrotach mogą płacić stawki zryczałtowane.

Darmowy terminal płatniczy – dla kogo?

Oczywiście istnieje możliwość otrzymania darmowego terminala przy pomocy państwowego programu Polska Bezgotówkowa, gdzie wszyscy przedsiębiorcy posiadający mniej niż 5 placówek mogą nabyć takowe urządzenie całkowicie za darmo. Warto tu jednak wspomnieć o tym, iż istnieje pewne ograniczenie mówiące o tym, że przedsiębiorca nie może wykonać transakcji powyżej 100 000 złotych obrotu rocznie. Warto jednak zdecydować się na terminal płatniczy, ponieważ w dzisiejszych czasach stało się to praktycznie normą do prawidłowego funkcjonowania sklepu lub innej firmy handlowo-usługowej.


RANKING KONT FIRMOWYCH >

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Marzec 2024

Dodaj komentarz

newsletter