title

Wspólne konto bankowe – co warto o nim wiedzieć? Gdzie założyć?

Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat konta wspólnego? Czy jest to dobre rozwiązanie, by móc korzystać z niego wspólnie z małżonkiem, dzieckiem, siostrą czy przyjacielem? Sprawdź, gdzie warto otworzyć wspólne konto i co warto o nim wiedzieć!

Współcześnie coraz większą popularnością cieszą się wspólne rachunki bankowe. Zwykle zakładanie ich kojarzymy z sytuacją, w której małżeństwo wspólnie prowadzi gospodarstwo domowe, a tym samym decyduje się na jedno konto osobiste. Rozwiązanie to jest z pewnością niezwykle korzystne w sytuacji, w której chcemy lepiej widzieć, jakie posiadamy fundusze. Czy jednak tylko małżeństwa mogą zdecydować się na taką opcję?

Kto może posiadać wspólne konto bankowe?

Wspólne konto bankowe to produkt finansowy, którym interesują się zwłaszcza pary i małżeństwa. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko osoby będące w związku decydują się na założenie takiego konta, gdyż związek formalny bądź nieformalny nie jest wymogiem stawianym przez banki. Co więcej, taka opcja dostępna jest nie tylko dla dwójki, ale również i dla trójki bądź czwórki dowolnych osób. W takim przypadku wszyscy klienci muszą spełnić podstawowe warunki:

 • uzyskać określony wiek,
 • posiadać pełną zdolność do czynności prawnych.

W tym miejscu warto podkreślić, że wspólne konto osobiste można założyć w rodzinie (rodzice-dzieci-rodzeństwo), a nawet pomiędzy znajomymi lub zupełnie obcymi sobie osobami. Kluczowe jest jednak to, że każdy potencjalny współposiadacz musi wyrazić na to zgodę i podpisać umowę z bankiem.

Zasady działania wspólnego konta bankowego

Podstawową zasadą funkcjonowania takiego konta jest fakt, że wszystkie osoby w tym układzie posiadają takie same prawa, a także mogą korzystać z tych samych ustalonych funkcji. Warto przy tym pamiętać, że każdy współwłaściciel konta może swobodnie wykonywać przelewy bankowe, wpłacać pieniądze na konto oraz wypłacać gotówkę, a także ma pełen dostęp do historii transakcji. Są jednak elementy, które różnią poszczególnych posiadaczy konta. Przede wszystkim każdy ma własną kartę do konta, a co więcej, posiada indywidualne dane do logowania. Dzięki temu widoczne jest, kto i w jakim czasie korzystał z rachunku osobistego. W przypadku wspólnego konta bankowego możliwe jest zaciągnięcie kredytu odnawialnego, w ramach którego ustala się konkretny limit dla wszystkich współwłaścicieli. Zgoda na takie rozwiązanie musi zostać wyrażona przez wszystkich właścicieli rachunku.

Gdzie otworzyć konto wspólne?

Konto wspólne, tak jak tradycyjne konto osobiste, możesz otworzyć przez interet (sprawdź, jak otworzyć konto przez internet!). Jednak nie każdy bank oferuje tego rodzaju rachunek. Poniżej znajdziesz trzy banki, w których możesz wnioskować o konto dla siebie oraz Twojej drugiej połówki/ przyjaciółki/ znajomego czy innej osoby, z którą chcesz dzielić rachunek.


Wspólne konto bankowe 
Bank Nazwa konta Podstawowe opłaty za konto Wniosek o otwarcie konta
Konto Za Zero
 • 0 zł za prowadzenie konta
 • 0 zł za kartę debetową (jeśli wykonasz min. 5 transakcji bezgotówkowych w miesiącu)
 • 0 zł za wypłaty z bankomatów własnych oraz BLIK-iem z pozostałych bankomatów
 • 0 zł przelewy internetowe
OTWÓRZ KONTO >
Konto Direct z Lwem
 • 0 zł za prowadzenie konta
 • 0 zł za kartę debetową (jeśli wykonasz kartą transakcje bezgotówkowe na kwotę min. 300 zł miesięcznie)
 • 0 zł za wypłaty z bankomatów ING oraz pierwsza wypłata z pozostałych bankomatów
 • 0 zł za przelewy przez internet
OTWÓRZ KONTO >
eKonto osobiste
 • 0 zł za otwarcie i prowadzenie konta
 • 0 zł za kartę do konta pod warunkiem wykonania min. 1 transakcji bezgotówkowej w miesiącu
 • 0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów dla kwoty powyżej 100 zł
 • 0 zł za przelewy online
OTWÓRZ KONTO >
Stan na 28.04.2021 rok

 Jak wygląda procedura zamknięcia wspólnego konta bankowego?

Z różnych przyczyn może dojść do sytuacji, w której posiadacze wspólnego konta zdecydują się na jego zamknięcie. Jak więc zamknąć konto wspólne? Procedura ta nie jest wbrew pozorom zbyt skomplikowana. Konieczne jest jednak to, aby wszystkie osoby zainteresowane wspólnie udały się do oddziału banku. Warto przy tym pamiętać, że nie zawsze musimy decydować się na całkowite zamknięcie konta. Jedną z możliwości jest zwykłe odłączenie konta, np po rozwodzie. Oczywiście, dokładna procedura zamknięcia bądź odłączenia wspólnego konta bankowego będzie uzależniona od konkretnego banku.


Czy zdecydowałeś się na założenie konta wspólnego? Podoba Ci się takie rozwiązanie, czy jesteś zwolennikiem tradycyjnego konta osobistego?

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Luty 2024

Dodaj komentarz

newsletter