title

Czy można dostać kredyt hipoteczny, spłacając kredyt gotówkowy?

Rozglądasz się za mieszkaniem, lecz obawiasz się, że żaden bank nie udzieli Ci kredytu hipotecznego z uwagi na posiadanie innych zobowiązań? Sprawdź, czy możesz otrzymać kredyt hipoteczny, spłacając kredyt gotówkowy!

Marzysz o własnych czterech kątach? W myślach już planujesz, jak będzie wyglądać Twoja wymarzona sypialnia, w jakim klimacie urządzisz łazienkę i które szafki wybierzesz do kuchni? Na kupno mieszkania lub domu potrzebujesz zapewne gotówki, i to nie małej. Mowa tu o kwotach w wysokości nawet kilkuset tysięcy złotych! Czy możesz dostać kredyt hipoteczny na taką sumę, jeśli spłacasz już inne zobowiązanie, np. kredyt gotówkowy? Sprawdzamy!

Kredyt hipoteczny – czy to konieczne?

Dla wielu osób zaciągnięcie kredytu hipotecznego jest jedynym rozwiązaniem, umożliwiającym wyprowadzkę "na swoje". W końcu nikt nie chce wiecznie żyć na rachunek rodziców, czy też wynajmować mieszkania przez kolejne lata... Zakup własnego domu lub mieszkania to przełomowy moment w życiu każdego człowieka. Niestety łączy się on z horrendalnym wydatkiem, często finansowanym właśnie przez kredyt hipoteczny. Mało kto posiada w swojej skarbonce czy na koncie oszczędnościowym, tak dużą kwotę, dzięki której w całości pokryłby koszty zakupu domu lub mieszkania. Z pomocą przychodzą banki

 

Jakie warunki musisz spełnić, aby dostać kredyt hipoteczny?

Jakie warunki musisz spełniać, aby uzyskać kredyt hipoteczny? W ostatnim czasie warunki nieco się zmieniły, bowiem banki zaostrzyły swoją politykę kredytową w związku z pandemią koronawirusa. Najtrudniejszą kwestią okazuje się wkład własny, którego wysokość bardzo wzrosła. To oznacza, że aby dostać pozytywną decyzję w sprawie zaciągnięcia kredytu hipotecznego, musisz zgromadzić naprawdę sporo oszczędności! Wysokość wkładu własnego waha się obecnie od 10% do nawet 40% wartości nieruchomości! Poniżej przedstawiamy warunki, jakie oferują najpopularniejsze banki.

Wkład własny wymagany przez banki przy kredycie hipotecznym

Alior Bank

10% wartości nieruchomości

Bank Millenium

10% wartości nieruchomości

Credit Agricole

10% wartości nieruchomości

mBank

10% wartości nieruchomości

Santander Bank Polska

10% wartości nieruchomości

Bank Pekao S.A.

15% wartości nieruchomości

PKO Bank Polski

20% wartości nieruchomości

Citi Handlowy

20% wartości nieruchomości

Bank Pocztowy

20% wartości nieruchomości

ING Bank Śląski

30% wartości nieruchomości

BOŚ Bank

40% wartości nieruchomości

 

Należy pamiętać, że posiadanie wkładu własnego jego wymagane, inaczej uzyskanie kredytu hipotecznego nie będzie możliwe. Jest to część wartości nieruchomości, którą musisz zapłacić z własnej kieszeni. Jeśli więc planujesz wnioskować o kredyt hipoteczny, weź to pod uwagę i zacznij gromadzić oszczędności dużo wcześniej.

Ważnym kryterium jest również zdolność kredytowa – to właśnie od niej w głównej mierze zależy, czy dostaniesz kredyt i na jakich warunkach będzie on przyznany. Dzięki analizie Twojej historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej, bank może odpowiedzieć sobie na pytanie, czy będziesz w stanie regularnie spłacać raty kredytu hipotecznego. Im lepsza historia kredytowa (zobowiązania spłacone w terminie i bez opóźnień), tym większe szanse na uzyskanie dobrych warunków kredytu. 

Poza tym, musisz posiadać ważne dokumenty tożsamości oraz stałe źródło dochodów. Zyskasz w oczach banku, jeśli od min. pół roku pracujesz w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony lub od min. roku prowadzisz działalność gospodarczą. Oczywiście, jeśli zarabiasz więcej, możesz liczyć na większą kwotę kredytu. Banki akceptują również zagraniczne dochody kredytobiorcy, lecz trzeba się zapoznać z wytycznymi konkretnej instytucji.

Ile trzeba zarabiać, by dostać kredyt gotówkowy?

 

Czy do historii kredytowej wliczają się aktualne zobowiązania?


Tak, w ocenie Twojej historii kredytowej są brane pod uwagę również aktualne zobowiązania kredytowe. W zależności od warunków, na jakie został zaciągnięty kredyt gotówkowy, może on zaniżać Twoją obecną zdolność. Bank będzie brał pod uwagę to, czy przy spłacie tego kredytu, a także rachunków i innych zobowiązań będziesz dysponował wolną kwotą, by co miesiąc opłacać ratę kredytu hipotecznego.

W zależności od wyników tej analizy, musisz liczyć się z ryzykiem, że otrzymasz negatywną decyzję o przyznaniu kredytu lub że zostanie Ci przydzielona niższa kwota, niż potrzebujesz. Bank może Ci również zaproponować dodatkowy produkt, np. ubezpieczenie od spłaty, by zabezpieczyć się na przyszłość, jeśli nie będziesz w stanie uregulować raty kredytu.

Kiedy bank rozpatrzy Twój wniosek o kredyt hipoteczny pozytywnie?


Dysponujesz wkładem własnym i pozytywną historią kredytową? Jeśli tak, pozostaje się upewnić, że dysponujesz odpowiednio wysokimi dochodami i, to ważne, nie posiadasz dużych wydatków. Kiedy starasz się o kredyt, bank bierze pod uwagę nie tylko to, ile zarabiasz, ale również, ile wydajesz. Jeśli więc zastanawiasz się, czy możesz dostać kredyt hipoteczny, posiadając w tym samym czasie kredyt gotówkowy, to odpowiedź brzmi TAK. Wszystko zależy jednak od Twojej indywidualnej sytuacji i w taki też sposób rozpatrzy to bank.

Wnioskując o kredyt hipoteczny, upewnij się również, że dasz radę spłacać tak ogromne zobowiązanie przez najbliższych kilkanaście lat!

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Luty 2024

Dodaj komentarz

newsletter